Organizácia podozrivá z obchodovania s pupočníkovou krvou odmieta obvinenia, považuje ich za zavádzajúce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
transfúzia, krv
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Organizácia podozrivá z obchodovania s pupočníkovou krvou odmieta obvinenia, sú podľa nej zavádzajúce. Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek (SRPKB) zverejnil aktuálne údaje o používaní pupočníkovej krvi na liečbu slovenských pacientov.

Činnosť registra

Od svojho prvého použitia v roku 2004 na liečbu chlapca so zhubným nádorom mozgu meduloblastómom, sa množstvo darovanej alebo autológnej pupočníkovej krvi použilo už 39-krát.

„Kontroly zo strany dozorných orgánov jednoznačne vítame. Sme presvedčení, že vďaka nim bude možné vyvrátiť nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia, ktoré sa objavujú vo verejnom priestore,“ uviedol riaditeľ Slovenského registra placentárnych krvotvorných buniek Zohdy Hamid.

Zdôraznil, že činnosť registra je transparentná a v súlade s právnymi predpismi už od roku 1997. Podľa Hamida dochádza k nárastu využívania pupočníkovej krvi, pričom sa čoraz viac využíva v regeneratívnej medicíne, najmä na liečbu detskej mozgovej obrny a autizmu.

Transplantácia krvotvorných buniek

SRPKB pripomenul, že je nezisková organizácia, podobne ako mnoho iných registrov darcov pupočníkovej krvi v zahraničí, pretože príjmy z vydania pupočníkovej krvi by nikdy nepokryli ani najzákladanejšiu prevádzku.

„Transplantácia krvotvorných buniek vyžaduje udržovať tisíce uskladnených jednotiek, aby transplantačné centrá mohli pre svojich pacientov hľadať kompatibilných darcov. Preto je široká medzinárodná spolupráca medzi transplantačnými centrami a zahraničnými registrami pupočníkovej krvi nevyhnutnosťou. Transplantačné centrá v menších krajinách by nikdy v národných registroch nenašli vhodných darcov,“ vyhlásilo vedenie slovenského registra.

Jednotky pre vyše stovku pacientov

Zároveň eviduje zvýšený záujem aj o vydávanie jednotiek na využitie v zahraničí, a to najmä pre regeneratívne účely. Za posledných päť rokov register vydal jednotky pre 93 detí a 29 dospelých do rôznych krajín.

Výdaj jednotiek pre slovenských pacientov evidujú pre viac ako 30 prípadov. Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek zároveň poukázal na to, že na Slovensku nie je jediná organizácia na zabezpečenie a uskladnenie pupočníkovej krvi.

Podľa vedenia existujú minimálne ďalšie dve organizácie, pre ktoré nemocnice vykonávajú odbery pupočníkovej krvi od darkýň a aj od mamičiek ako autológny odber.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek