Hnutie OĽaNO kritizovalo konflikt záujmov pri tendri na stanice záchraniek. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská má podľa nich vysvetliť spornú súťaž.
Lukratívny biznis
Ako informoval v pondelok na brífingu podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí, zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti zakazuje predsedovi Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vymenovať do výberovej komisie člena, ktorý je v konflikte záujmov.
Nemocnice, súkromné ordinácie aj záchranky dostanú pravidlá pre bezpečnosť pacientov
Denník SME v nedeľu večer informoval, že stanice záchraniek na nasledujúcich šesť rokov na Slovensku vyberal aj Adrian Mifkovič, bývalý riaditeľ firmy LSE – Life Star Emergency, ktorá je víťazom tendra. Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že ministerka bude tento týždeň iniciovať stretnutie s predsedom ÚDZS Tomášom Haškom a bude od neho žiadať, aby ozrejmil postup úradu v tejto veci.
„Mnohé odvetvia zdravotníctva sú naozaj lukratívny biznis, takýmto lukratívnym biznisom je aj prevádzkovanie staníc zdravotnej záchrannej služby, to je podstata súčasnej kauzy,“ povedal Krajčí. Podľa neho tender dokázal neschopnosť Smeru realizovať transparentné výberové konania a potvrdzujú sa znova ich „klientelistické praktiky, ktoré prihrávajú zdravotnícky biznis svojim ľudom“.
Zvolávajú mimoriadny zdravotnícky výbor
„Je úplne evidentné, že štyria členovia výberovej komisie z piatich boli v konflikte záujmov, dvaja sú priamo z ministerstva zdravotníctva, jeden spolupracoval so spoločnosťou, ktorá tento tender vyhrala. Z tohto dôvodu, že došlo k porušeniu zákona, zvolávame mimoriadny zdravotnícky výbor, kde ministerku ako aj predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou požiadame o vysvetlenie celej kauzy a, samozrejme, budeme žiadať, aby nám oznámili, ako budú celú záležitosť riešiť,“ dodal Krajčí. Dátum, kedy sa má výbor uskutočniť, však neuviedol.
Reforma nemocníc sa začala dobre, ale podľa analytika sa odborná diskusia zmenila na politickú
Ako v reakcii uviedlo ministerstvo zdravotníctva (MZ), vyhlasovanie výberového konania o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, vrátane zriaďovania komisie na výberové konanie, je vo výlučnej pôsobnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý je zároveň orgánom príslušným na vydanie povolenia.
„Ministerstvu zdravotníctva do toho času oficiálne výsledky neboli doručené. Po doručení rozhodnutí a následnom oboznámení sa s ich obsahom, ako aj výsledkami výberového konania rezort zváži prípadné ďalšie kroky. Na základe medializovaných informácií však konštatujeme, že MZ zvažuje podanie podnetu na generálnu prokuratúru na prešetrenie postupu v uvedenej veci,“ uviedlo ministerstvo.
Kalavská žiada vysvetlenie
Andrea Kalavská urobila podľa rezortu všetko pre to, aby bola súťaž transparentná, práve z toho dôvodu sa iniciovala zmena legislatívy, ktorá určila, že uvedené výberové konanie bude zastrešovať nezávislá inštitúcia – ÚDZS. „Vzhľadom na vzniknutú situáciu bude ministerka Andrea Kalavská na základe medializovaných informácií žiadať od predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vysvetlenie. Šéfka rezortu zdravotníctva je za to, že dané výberové konanie má byť transparentné a nezávislé,“ informovalo MZ.
Bol by zázrak, keby Smer súhlasil s reformou nemocníc, tvrdí SaS
Ministerka zdravotníctva bude tento týždeň iniciovať stretnutie s predsedom ÚDZS Tomášom Haškom a bude od neho žiadať, aby ozrejmil konanie úradu v tejto veci.
„V prípade, že sa v nadväznosti na závery rozhovoru ministerky zdravotníctva s predsedom úradu v súvislosti s realizáciou výberového konania o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby preukážu niektoré zo zákonných podmienok pre odvolanie predsedu, ministerka zváži využitie svojej právomoci podať návrh na odvolanie predsedu úradu,“ uzavrel rezort. Agentúra SITA požiadala o reakciu stranu Smer-SD a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.