Okolité krajiny sú v zdravotníctve efektívnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eura_diera.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa priebežnej správy o revízii výdavkov, Česko, Poľsko a Maďarsko dosahujú v priemere o 15 % nižšiu úmrtnosť odvrátiteľnú systémom zdravotnej starostlivosti. Jednou z príčin je nízka efektívnosť slovenského zdravotníctva. 

Slovensko dáva na zdravotníctvo viac ako okolité krajiny, vo výsledkoch však zaostáva. Konštatuje to Priebežná správa o revízii výdavkov v zdravotníctve v rámci projektu Hodnota za peniaze, ktorú zverejnilo Ministerstvo financií SR.

Krajiny ako Česko, Poľsko a Maďarsko dosahujú v priemere o 15 % nižšiu úmrtnosť odvrátiteľnú systémom zdravotnej starostlivosti. Cieľom podľa zverejnenej správy je znížiť počet odvrátiteľných úmrtí na úroveň priemeru spomínaných krajín (krajiny V3).

Slovenské zdravotníctvo je nízko efektívne

Jednou z príčin zaostávania je nízka efektívnosť slovenského zdravotníctva. „Ak by sa zvýšila na úroveň priemeru OECD, očakávaná dĺžka života na Slovensku by sa predĺžila o 3 mesiace, alebo by Slovensko mohlo dosiahnuť rovnakú dĺžku života pri výdavkoch nižších o 8 percent,“ píše sa v správe.

Revízia výdavkov na zdravotníctvo v objeme 5,3 % hrubého domáceho produktu (4,48 miliardy eur) ročne sa zameria na možné úspory predovšetkým vo výdavkoch na zdravotnú starostlivosť.

Tým sa identifikujú zdroje potrebné na nevyhnutné a zároveň efektívne investície do lôžkových zariadení (633 mil. eur za 4 roky). Tempo rastu celkových výdavkov na zdravotníctvo na najbližšie štyri roky pritom nepresiahne tempo rastu cien v ekonomike.

Ako priblížil v pondelok na brífingu minister zdravotníctva Tomáš Drucker, rezort sa chce v projekte Hodnota za peniaze zamerať na viaceré oblasti, okrem iného aj na efektivitu nemocníc.

Beblavý: S chobotnicou to nepôjde

Správa v oblasti zdravotníctva podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého otvára správne otázky. „Na druhej strane treba povedať, že na drvivú väčšinu uvádzaných problémov upozorňujú už dlhodobo medzinárodné inštitúcie alebo domáci pozorovatelia, prípadne sa vyskytujú aj v oficiálnych vládnych dokumentoch z minulosti,“ skonštatoval Beblavý.

„Dokonca aj návrhy opatrení už v minulosti mnohokrát padli. Problémom Ficových vlád je ich nedostatočná až nulová realizácia,“ myslí si poslanec.

V zdravotníctve je podľa poslanca správa najpodrobnejšie a najkonkrétnejšia v dierach, ktoré treba zapchávať. Tie diery však podľa neho už boli všetky v minulosti identifikované. „Navyše hrozí, že budú zapchávané na úkor pacientov, nie zdravotníckej chobotnice,“ varoval Beblavý.

Najkonkrétnejšie sú podľa neho totiž práve náznaky opatrení, ktoré postihnú pacientov – v oblasti inovatívnych a drahých liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu, či pri tzv. “potrebe” rozdeliť zdravotnú starostlivosť na štandard a nadštandard.

Správa podľa Beblavého zároveň pripomína pokusy reformovať socializmus v 60. a 70. rokoch – navrhuje technokratické opatrenia bez pomenovania alebo pochopenia systémových síl, ktoré v slovenskom zdravotníctve napriek veľkým prostriedkom produkujú veľmi zlé výkony pre pacienta.

„Kým budú nemocnice riadiť manažéri oddaní zdravotníckej chobotnici a bez jasnej motivácie ich spravovať dobre, tak nepomôžu všetky elektronické trhoviská na svete,“ uzavrel Beblavý.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať