Ak nevytvoríme väčší priestor pre inovácie, naše zdravotníctvo ostane v začarovanom kruhu. Odborníci to konštatovali na štvrtkovom brífingu, kde v rámci iniciatívy Máme na viac! diskutovali o tom, ako priniesť viac inovácií do slovenského zdravotníctva.
Naše zdravotníctvo podľa odborníkov nie je momentálne schopné prijímať inovácie tempom, ktoré by zabezpečilo najlepšiu a najmodernejšiu starostlivosť pre pacientov. Potvrdzujú to aj prieskumy, podľa ktorých ľudia považujú vývoj v tomto odvetví za jedno z najväčších sklamaní po novembri 1989.
Implementovať aj prinášať vlastné
Odborníci na zdravotníctvo preto pripravili odporúčania pre nového ministra. Navrhujú opatrenia, ktoré by pomohli tomu, aby bolo Slovensko schopné nielen implementovať svetové inovácie, ale aj prispievať vlastnými.
Voľby 2020: Čo sľubujú strany pre zdravotníctvo
Jedným z prvých opatrení by mohlo byť zriadenie špecializovaných centier inovatívnych prístupov. „Keďže inovatívna liečba je na začiatku nákladnejšia a liek nie je vždy dostupný vo veľkých množstvách, je dôležité, aby bol podávaný správnym spôsobom a správnemu pacientovi,“ povedal primár Oddelenia klinickej imunológie a alergiológie v Univerzitnej Nemocnici v Martine Miloš Jeseňák.
Ako doplnil vedúci Jednotky klinického výskumu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Ján Kyselovič, tieto centrá a výskum by mali byť najmä v univerzitných nemocniciach. Treba ich dobudovať, aby boli zároveň aj edukačnými centrami, kde sa mladí lekári a študenti budú zúčastňovať nových technológií a postupov.
Inovácie pre pacienta
„Prínos nových inovatívnych liekov a technológií sa nedá preukazovať iba z ekonomického hľadiska. Rovnakú, ak nie väčšiu, váhu by mal mať medicínsky prínos inovácií pre pacienta,“ uviedol predseda dozornej rady Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Branislav Budke.
Ako dodal, spôsob hodnotenia inovácií by mal byť tiež transparentnejší a predvídateľnejší. Biochemik a CEO medicínskeho startupu MulitplexDX Pavol Čekan konštatoval, že inovácie v zdravotníctve zachraňujú ľudský život.
Pellegrini si nemyslí, že by mal štát súkromným firmám nakupovať nové prístroje do nemocníc
Startup je podľa neho jedno z riešení, ako zrýchliť inovácie a ako ich čo najrýchlejšie dostať do praxe. „Slovenské zdravotníctvo bude napredovať rýchlejšie, ak sa jednotliví aktéri namiesto snahy o elimináciu konkurencie spoja,“ uviedol.
Podľa odborníkov tiež potrebujeme vzbudiť väčší dopyt po inováciách medzi verejnosťou, ktorá to následne bude žiadať od svojich volených zástupcov. „Slovensko má veľký potenciál. Aj dnes tu máme mnoho skvelých odborníkov, ale určite máme na viac a môžeme Slovákom zabezpečiť modernú liečbu,“ odkázali aktéri iniciatívy Máme na viac! budúcemu vedeniu rezortu.