O vývoji epidemiologickej situácie, ako aj skúsenostiach z prvej vlny pandémie koronavírusu rokoval predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič s riaditeľmi všetkých piatich nemocníc v kraji. Výsledkom stretnutia by mala byť lepšia koordinácia manažmentu pacientov s podozrením na COVID-19.
Priebežne komunikujú s riaditeľmi
„Trnavská župa, aj napriek tomu, že nie je zriaďovateľom nemocníc, priebežne komunikuje s ich riaditeľmi. Aj za účasti zástupkyne Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby sme sa na dnešnom rokovaní dohodli na zlepšení koordinácie manažmentu pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Nechceme, aby sa stávalo, že ich nemocnice nebudú ochotné vyšetriť a budú si ich medzi sebou posielať,“ povedal Viskupič.
Môžu rúška poškodiť zdravie? Odborníci sa vyjadrili k nezmyslu, ktorý koluje na sociálnej sieti
Po rokovaní so zástupcami nemocníc v Trnave, Dunajskej Strede, Galante, Piešťanoch a Skalici vyhlásil, že sú na druhú vlnu pandémie pripravené.
Zástupcovia nemocníc tlmočili potrebu zefektívniť fungovanie mobilných odberových miest. Požadujú najmä zreálniť platby poisťovní za odbery, pretože dnes nereflektujú celkové náklady nemocníc, ktoré zahŕňajú aj personálne zabezpečenie a ochranné prostriedky.
Postupovať budú podľa plánu
Trnavský samosprávny kraj sa podľa Viskupiča zapojil do tvorby Pandemického plánu pre Slovensko, ktorý Pandemická komisia vlády SR schválila minulý týždeň.
Podľa neho bude postupovať aj úrad Trnavského samosprávneho kraja pri pandémii ochorenia COVID-19 a iných respiračných ochoreniach.
Ľudia s COVID-19 majú problém rozlíšiť dve hlavné chute. Zvláštny príznak sa nedá pomýliť s chrípkou
Do pandemického strediska Okresného úradu v Trnave navrhol kraj svojich zástupcov za zdravotníctvo, sociálne veci a oblasť školstva.
V Trnavskom kraji bolo od začiatku pandémie zaznamenaných 48 prípadov ochorenia COVID-19.