Podľa vyjadrení ich zástupcov by to odľahčilo ich oddelenia, kde ľudí pod vplyvom alkoholu počas roka hospitalizujú.
Nemocnice na Orave by privítali zriadenie záchytiek. Podľa vyjadrení ich zástupcov by to odľahčilo ich oddelenia, kde ľudí pod vplyvom alkoholu počas roka hospitalizujú.
V nemocnici v Trstenej nemajú ani jedno oddelenie prioritne zamerané na takýchto pacientov.
„Vo väčšine prípadov sa okrem iného stretávame predovšetkým s ich agresívnym správaním, vyhrážkami a fyzickými útokmi na personál. Často sme nútení privolať políciu,“ uviedla pre agentúru SITA Darina Karetková zo sekretariátu riaditeľa Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej.
Tieto situácie obmedzujú normálnu prevádzku v nemocnici, nie sú želateľné a prijateľné i s ohľadom na liečbu ostatných pacientov. „Myslíme si, že opätovné vytvorenie záchytných staníc by veľmi pomohlo pacientom, ale i zdravotníckym pracovníkom,“ dodala Karetková.
Zaberajú priestor i čas
Problémy s podguráženými pacientmi majú aj v Dolnom Kubíne.
„Pacienti pod vplyvom alkoholu, ktorí sú privezení do našej nemocnice, narúšajú zabehnutý chod ambulancie i oddelenia svojím často neprimeraným správaním, oberajú nás o drahocenný čas a odčerpávajú energiu, ktorú by sme mohli radšej venovať naozaj chorým ľuďom,“ skonštatoval primár interného oddelenia Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Peter Letavay.
Opití pacienti podľa jeho slov často obsadia lôžko, ktoré vyžaduje pacient správajúci sa zodpovedne a svoj zdravotný problém si nespôsobil svojím nezodpovedným správaním sa. Podľa dolnokubínskej nemocnice by preto opätovné zavedenie záchytiek značne zjednodušilo situáciu a učilo by ľudí správať sa zodpovednejšie.
Na Liptove 12 % z hospitalizovaných
Opití pacienti tvorili v minulom roku na oddelení úrazovej chirurgie Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši viac ako dvanásť percent hospitalizovaných pacientov. Pod vplyvom alkoholu ich bolo takmer 150 z celkového počtu viac ako 1 160 hospitalizovaných.
„Pre našu nemocnicu by bolo zriadenie záchytiek veľkou pomocou a úľavou. Pacient v ebriete (opitosť – pozn. agentúry SITA) v prípade nepokoja výrazne zhoršuje a znepríjemňuje prácu zdravotníckeho personálu na oddelení a znepríjemňuje pobyt iných a závažne chorých pacientov nachádzajúcich sa v danom čase na danom oddelení,“ uviedol pre agentúru SITA primár oddelenia úrazovej chirurgie Marián Selecký.
Podľa jeho slov ide prevažne o pacientov s otrasom mozgu a s úrazmi pod vplyvom alkoholu. „Podstatná časť hospitalizovaných pacientov pod vplyvom alkoholu je výrazne slovne či fyzicky agresívna, s potrebou dozoru a v sprievode príslušníkov Policajného zboru,“ dodal primár Selecký.
V minulom roku v nemocnici zaznamenali aj jeden prípad napadnutia zamestnanca opitým pacientom.