V popradskej nemocnici začali s testovaním najnovšieho typu prístroja na rozbíjanie obličkových kameňov. V porovnaní s predošlými generáciami prístrojov skracuje celý proces rozbíjania kameňov až o 48 percent. Práve to bol jeden zo zásadných dôvodov, prečo sa vedenie Nemocnice Poprad, a. s., rozhodlo pre zapožičanie prístroja.
„Ide o slovenskú premiéru špičkového prístroja, ktorý sme sa rozhodli testovať v našich podmienkach. Je to zároveň konkrétny príklad našej neustálej snahy o zavádzanie najnovšieho prístrojového vybavenia v prospech zvyšovania kvality poskytovanej zdravotníckej starostlivosti,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Nemocnice Poprad, a. s., Peter Petruš.
Výhody liečby obličkových kameňov s pomocou najnovšieho typu intrakorporálneho litotriptora Swiss LithoClast Trilogy môžu slovenskí pacienti zažiť v popradskej nemocnici premiérovo.
Skracuje operačný čas
Jedinečnosť prístroja je v jeho trojfunkcionalite, dodáva riadenú ultrazvukovú a balistickú energiu súbežne alebo nezávisle so súčasným odsávaním cez jedinú sondu.
Podľa nemocnice predstavuje použitie tohto prístroja kratší operačný čas a z neho vyplývajúca kratšia anestézia jednoznačnú výhodu pre pacienta. Je možné, že skracujúci sa čas zákrokov povedie k zvýšenému počtu zákrokov a teda i následnému odliečeniu vyššieho počtu pacientov.
Štátom riadený skríning rakoviny prsníka bude na východe Slovenska vykonávať aj nemocnica v Poprade
V popradskej nemocnici zrealizovali na novom prístroji prvých desať zákrokov u pacientov s nefrolitiázou, teda kameňmi v obličke. Prístroj si podľa slov urológov poradí s akýmikoľvek kameňmi a viac efektívne je aj odsávanie.
Podľa slov primára Urologického oddelenia nemocnice Erika Chorváta, ide o zariadenie, ktoré má pacienta za priaznivých okolností úplne zbaviť aj pomerne veľkého konkrementu v obličke, teda obličkového kameňa.
Jedno z najlepších zariadení
Testovaním jedného z najlepších zariadení na rozbíjanie obličkových kameňov v rámci Slovenska sa popradskej nemocnici darí napĺňať cieľ, ktorý si vedenie nemocnice dalo v roku 2012 pri otvorení nového urologického oddelenia.
„V rámci urológie nám výrazne stúpa počet operácií, ale najmä počet veľkých operačných výkonov a tiež počet hospitalizácií. Prichádzajú sem nielen pacienti z nášho regiónu, ale aj z okresov vzdialených 100 až 200 km od Popradu,“ povedal Petruš.
Fakultná nemocnica Trnava ide kúpiť nový informačný systém, súčasný má výpadky a je zastaralý
Otvorením urologického oddelenia v popradskej nemocnici v roku 2012 a následne litiatickej ambulancie a RTG urologického pracoviska UROSKOP, sa začala písať história urológie v popradskej nemocnici.
Realizujú sa tam všetky typy laparoskopických operácií, ako sú cysty obličky, pyeloplastiky, nefrektómie, resekcie nádorov obličky, prostatektómie. Liečbu poskytuje nemocnica pacientom z ktorejkoľvek časti Slovenska.