Vláda minulý týždeň schválila návrh rozpočtu verejnej správy, podľa ktorého by malo mať Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v budúcom roku k dispozícií na svoje výdavky 1,37 mld. eur. Výdavky pre kapitolu tak medziročne poklesli, keďže v porovnaní s rozpočtom na tento predstavovali 1,49 mld. eur.
Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker rešpektuje návrh rozpočtu. Po rokovaní vlády pripomenul, že s ministerstvom financií diskutovali zhruba tri mesiace. Drucker dodal, že v návrhu rozpočtu je zahrnutý aj projekt Hodnota za peniaze. „Takže sú vyčíslené šetrenia. Myslím, že je to okolo 150 miliónov eur, ktoré budeme musieť ušetriť v oblasti verejného zdravotného poistenia,“ doplnil minister.
Najväčšia časť výdavkov pôjde na zdravotnú starostlivosť, navrhuje sa na ňu vyčleniť 1,29 mld. eur. V tejto sume sú okrem iného zahrnuté aj platby za poistencov štátu, tie však nie sú v návrhu špecifikované.
Príjmy ministerstva sú rozpočtované na 34,96 mil. eur, čo je nárast oproti schválenému rozpočtu na tento rok, kde boli príjmy rezortu vo výške 34,47 mil. eur.
Ako reagoval pre portál vZdravotnictve.sk analytik INEKO Dušan Zachar, pre posudzovanie výšky verejných zdrojov plynúcich do zdravotníctva je dôležitý pohľad na vývoj celkových príjmov vo verejnom zdravotnom poistení, ktoré kontinuálne stúpajú.
„Budúci rok nebude výnimkou. Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že aj budúci rok bude slovenské zdravotníctvo disponovať s mierne väčším objemom verejných prostriedkov, ako bolo plánované na tento rok,“ konštatoval Zachar.
Pre komplexný pohľad nie je podľa neho až tak dôležité, či bude štát za svojich poistencov platiť menej (preto pokles zdrojov v kapitole MZ SR), ale či celkové zdroje budú rásť a tie rastú.
„V dôsledku rastu ekonomiky a znižovania nezamestnanosti totižto klesá počet poistencov štátu, a teda vzniká zo strany štátu nižšia potreba platieb za svojich poistencov a zároveň ekonomicky aktívni občania odvádzajú viac do zdravotného poistenia, čo kompenzuje nižšiu platbu štátu,“ vysvetlil.
Kľúčové je však podľa Zachara to, akú zdravotnú starostlivosť za tieto verejné peniaze dostávame, s akými výsledkami, akej kvality, pre koľko pacientov, v akej časovej dostupnosti.
Čo vraví na návrh rozpočtu pre rezort samotná zdravotnícka obec?
ANS: Nie je to dobrá správa pre pacientov, nemocnice ani zamestnancov
Návrh rozpočtu nie je podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariana Petka dobrou správou pre pacientov, nemocnice a ani pre zamestnancov nemocníc. Zdravotníctvo je podľa neho nedostatočne financované dlhodobo, a tento trend potvrdzuje aj najnovší návrh štátneho rozpočtu.
Petko pripomína prísľub politikov platiť za poistencov štátu 5 %, pričom realita je podľa neho na úrovni 4 %.
„Deklarované úspory sú zatiaľ v hypotetickej rovine a s istotou nebudú účinné od 1. januára 2017. ANS nemá vedomosť o vnútornom prerozdelení zdrojov rozpočtu po realizácii úspor, na druhej strane je však známa legislatívna povinnosť zvyšovať v nemocniciach mzdy všetkým zdravotníckym a nezdravotníckym pracovníkom,“ konštatoval Petko.
Prezident ANS upozornil, že štát platí za svojich poistencov iba 4 %, znižuje finančnú zodpovednosť za rezort na jednej strane, no na druhej strane si ponecháva, respektíve dokonca posilňuje regulačnú zložku a kontrolu.
„Žiadna reforma nebola úspešná bez dostatočných finančných prostriedkov, zdravotnícky systém sa tak pravdepodobne bude zadlžovať ešte viac, čo môže mať následne negatívny dopad na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ako aj na krehký sociálny zmier v nemocniciach,“ uzavrel Petko.
Viac peňazí do zdravotníctva by privítali aj pacienti
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková pripomenula, že asociácia už na jar tohto roka iniciovala memorandum, ktoré podporili organizácie naprieč celým zdravotníckym sektorom.
Hlavným posolstvom memoranda bolo zvýšenie platieb za poistencov štátu na úroveň 5 % a dofinancovanie zdravotnej starostlivosti. „Od jari sme vládu upozorňovali, že v zdravotníctve chýbajú peniaze a dopláca na to najmä pacient. Nie je to len tohtoročný, ale dlhodobý problém. Štát by sa nemal stavať k pacientom chrbtom,“ upozornila Kafková.
Asociácia súhlasí s revíziou výdavkov, ktoré prináša program „Hodnota za peniaze“, ako aj so zastavením plytvania v zdravotníctve. Zároveň je však podľa AOPP potrebné zabezpečiť dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti.
Tá sa na Slovensku podľa pacientskej asociácie z roka na rok zhoršuje, čo potvrdzujú aj viaceré štatistiky chorobnosti a úmrtnosti. „Chápeme, že je potrebné v rezorte urobiť poriadok. Kým sa však dostavia reálne výsledky, vyplývajúce z navrhovaného programu, môže to trvať aj niekoľko rokov,“ vysvetlila Kafková.
Práve preto by sa malo ministerstvo financií podľa AOPP správať zodpovedne a zvýšiť nielen platby za poistencov štátu, ale aj celkový rozpočet pre zdravotníctvo. V opačnom prípade sa pacienti v blízkom čase zlepšenia nedočkajú.
Podľa Kafkovej je s takýmto návrhom ohrozený aj hlavný cieľ ministerstva zdravotníctva – zníženie počtu úmrtí odvrátiteľných systémom zdravotnej starostlivosti. „Chýbajú nám doktori i sestry. Tí, ktorí pracujú, sú navyše veľmi vyťažení, čo spôsobuje, že robia chyby. Pacienti nemajú dostupné lieky, zdravotné pomôcky, alebo sa nevedia dostať do kúpeľov,“ apeluje Kafková.
Veľkým problémom ostáva aj liečba zriedkavých chorôb, či inovatívne lieky, ktoré sú na Slovensku pre mnohých pacientov nedostupné. „Ak nespravíme teraz skutočne veľký krok vpred a nedobehneme vlak, ktorý nám v zdravotníctve uteká, môže sa situácia ešte výrazne zhoršiť,“ uzavrela prezidentka.
Sestry: Návrh rozpočtu na budúci rok je výsmech pre slušných ľudí
S takto navrhovaným rozpočtom sa podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) nedajú robiť v rezorte zásadné zmeny k lepšiemu.
„Minister financií Peter Kažimír síce počíta s nárastom financií pre zdravotníctvo z odvodov za ekonomicky aktívnych občanov o 178 miliónov eur, avšak tieto financie sú imaginárne, keďže dnes nie je isté, aká bude v budúcom roku v skutočnosti ekonomická situácia občanov,“ konštatovala prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.
Šéfka komory považuje návrh rozpočtu na budúci rok za výsmech pre slušných ľudí, pretože nepočíta s takmer žiadnym šetrením štátu, ale naopak zvyšovaním daní a poplatkov od občanov takmer v každom segmente. Občania tak budú podľa Lazorovej v konečnom dôsledku podporovať mašinériu štátnych úradov, pričom o zlepšenie ich zdravia štát záujem nemá.
Prezidentka sa taktiež pýta, či minister zdravotníctva Tomáš Drucker v skutočnosti v budúcom roku dokáže ušetriť avizovaných 174 miliónov eur v rezorte, v ktorom sa dlhodobo šafári a rozkráda. „Pravda je totiž taká, že reálne sa žiadne opatrenia na šetrenie v rezorte neprejavili a samotné kroky sa iba pripravujú,“ doplnila.
Podľa Lazorovej je otázne, či budú opatrenia ministra zdravotníctva aj efektívne, a koľko financií nám všetkým ušetria. „Žiaľ, rezort vysáva chobotnica prisatá na systéme, ktorú predstavujú firmy obchodujúce v zdravotníctve. Ak by sa ministrovi podarilo túto chobotnicu odstaviť, tak by boli financie aj pre sestry, ktoré dlhé roky čakajú na zvýšenie miezd, podobne ako učitelia,“ dodala.
Drucker by mal podľa komory bojovať za každé ďalšie euro
Člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc si myslí, že minister zdravotníctva Drucker by nemal „sklopiť uši“ pred navrhnutým rozpočtom pre zdravotníctvo, ale mal by bojovať za každé ďalšie euro.
„Nie je predsa normálne, že pri tom ako slovenská ekonomika rastie, chce štát za svojich poistencov dávať menej a odnesú si to na svojich chrbtoch ekonomicky produktívni ľudia. Keď vidíme, ako sa aj naďalej darí finančným skupinám a iným spoločnostiam podnikajúcim v zdravotníctve, nerozumiem, prečo by mali prispievať na zdravotnú starostlivosť viac obyčajní ľudia,” dodal Laurinc.
Zásadné zmeny v zdravotníctve sa podľa Laurinca nedajú realizovať len na základe konsolidácie existujúcich finančných zdrojov, ale do systému treba vyčleniť viac finančných zdrojov, ktoré by sa v konečnom dôsledku mali ukázať na zlepšení zdravotnej starostlivosti v prospech pacienta a pracovných podmienok pre zdravotníkov.
OZ SaPA: Zníženie zdrojov skvalitnenie zdravotnej starostlivosti nezabezpečí
Kritikou rozpočtu v rezorte zdravotníctva nešetria ani zástupcovia Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). Ako uvádza vo vyhlásení predsedníčka odborového združenia Monika Kavecká, zníženie zdrojov z rozpočtu pre sektor zdravotníctva v budúcom roku rozhodne skvalitnenie zdravotnej starostlivosti nezabezpečí.
„Znížené finančné prostriedky nik nenahradí. Ak ich bude v systéme ešte menej a korupcia bude v rovnakom tempe pokračovať, pričom nie je žiadny signál, že pokračovať nebude, na pacienta pripadne opäť menej finančných prostriedkov,“ píše sa vo vyhlásení.
Kavecká pritom upriamuje pozornosť na nedávnu analýzu Aliancie fair play, podľa ktorej firmy podnikajúce v zdravotníctve patria medzi najziskovejšie na Slovensku, a to nad rámec akýchkoľvek pravidiel trhovej ekonomiky.
„Zníženie rozpočtu teda vnímame ako dôkaz toho, že ministerstvo financií vidí problém v čerpaní financií v zdravotníctve rovnako. Považujeme to za dôležitý signál, nakoľko výsledkom rokovaní ministerstva zdravotníctva a ministerstva financií bolo niekoľko racionalizačných opatrení, hoci so zatiaľ ešte neistým výsledkom,“ tvrdí Kavecká.
S neefektívnym využívaním finančných prostriedkov v sektore však podľa sesterských odborov zatiaľ nové vedenie rezortu zdravotníctva nepohlo. „Ako sme mnohokrát upozornili, na Slovensku chýba 13 000 sestier, ktoré odišli pre neadekvátne platové podmienky. Bohužiaľ, na zlepšenie platových podmienok nie sú finančné prostriedky, a to práve z dôvodu ich systematického plytvania v zdravotníctve,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA.