Nárok na zdravotnú starostlivosť bude zachovaný, aj keď do konca roka nebude podpísaná ďalšia dohoda o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska (UK).
Práva a nároky vyplývajúce z koordinačných nariadení, teda aj nárok na účasť na systéme zdravotného zabezpečenia, ostávajú zachované a naďalej sa uplatňujú aj po skončení prechodného obdobia, teda po 31. decembri.
Ochrana pri trvaní cezhraničnej situácii osoby
Platí to, pokiaľ sa osoby pokryté koordinačnými nariadeniami nachádzajú v cezhraničnej situácii zahŕňajúcej tak UK, ako aj jeden zo štátov EÚ, a v tejto situácii zotrvávajú „bez prerušenia„. Ministerstvo zdravotníctva SR usmernenie zverejnilo na svojej webovej stránke.
Plná ochrana v oblasti zdravotného zabezpečenia trvá iba do tej doby, kým bez prerušenia trvá cezhraničná situácia osoby. O prerušenie nejde, pokiaľ sa zmení kategória osoby, napríklad sa študent stane pracovníkom alebo sa rodinný príslušník stane závislým. Prerušenie taktiež neznamená prechod medzi cezhraničnými situáciami, napríklad, keď sa vyslaný pracovník zamestná v štáte vyslania. Pod prerušenie taktiež nespadá zmena medzi jednotlivými situáciami, ak nastane v krátkom období, napríklad mesiac od straty práce a nájdenia si novej.
Britský EHIC na Slovensku stratí platnosť
Keďže sa nárok na zdravotnú starostlivosť po 31. decembri týka len vyššie určených skupín osôb, nebude už na území UK po tomto dátume platný existujúci Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC). Obdobne tak na území Slovenska nebude platný doposiaľ používaný britský EHIC, ale iba špeciálny britský EHIC s novým vizuálom.
UK prestalo byť členom EÚ k 31. januáru 2020 na základe Dohody o vystúpení, ktorá nadobudla platnosť 1. februára 2020. Dohoda stanovila takzvané prechodné obdobie trvajúce od 1. februára 2020 do 31. decembra 2020, počas ktorého sa naďalej uplatňujú právne predpisy EÚ a zachovávajú sa všetky práva a povinnosti z nich vyplývajúce.