Pre pacientov, ktorí trpia depresiou, sa objavila nová nádej. Podľa vedcov z prestížneho Johns Hopkins Center for Psychedelic and Consciousness Research by im mohol pomôcť psilocybín, ktorý obsahujú halucinogénne huby.
Dve tretiny ľudí uvádzajú, že po troch mesiacoch pandémie sa ich duševný stav nezhoršil
Len dva týždne po aplikovaní dvoch dávok v rámci podpornej psychoterapie prejavilo 67 percent pacientov viac ako 50-percentné zníženie symptómov.
Počas štvortýždňového pozorovania viac ako polovica pacientov nejavila žiadne príznaky depresie. Svoje zistenia publikovali v žurnále JAMA Psychiatry.
Účinnejšie ako klasické antidepresíva
Vedúci štúdie Alan Davis poukázal na prekvapivý účinok látky. „Rozsah účinku bol asi štyrikrát väčší ako výsledok klinických testov tradičných antidepresív ponúkaných na trhu,“ uviedol.
Dodal, že pri väčšine iných terapií trvá týždne alebo mesiace, kým zaberú, a môžu mať vedľajšie účinky. „Naša štúdia môže byť prelomová, ak zistenia obstoja v placebom kontrolovanej štúdii,“ povedal Davis.
Depresia sa u tehotných žien a čerstvých matiek počas pandémie vyskytuje trikrát častejšie
Vedecký tím uskutočnil randomizovanú klinickú štúdiu s 24 osobami, ktoré dlhodobo trpeli depresiami. V rámci liečby im popri podpornej psychoterapii podali dve dávky psilocybínu – 20 a 30 miligramov na 70 kilogramov telesnej hmotnosti.
V rámci terapie ležali na pohovke v pohodlnom prostredí so zaviazanými očami a slúchadlami na ušiach, pričom počúvali relaxačnú hudbu. Terapeut ich povzbudzoval, aby zamerali svoju pozornosť dovnútra a prijali každý zážitok, ktorý sa dostaví.
Trinásť pacientov dostalo látku ihneď, ďalších 11 o osem týždňov neskôr.
Psychedelická zlúčenina zaujala odborníkov
Psilocybín je prirodzene sa vyskytujúca psychedelická zlúčenina, ktorú produkujú stovky druhov húb. Je známe, že vyvoláva halucinogénny zážitok a po tisíce rokov ju využívajú na spirituálne a rekreačné účely.
Psychológ Marek Madro: Sklamanie a zlyhanie sa dnes nenosí, ľudia sú pod obrovským tlakom
Nedávno sa opäť dostala do pozornosti vedcov, ktorí v nej vidia potenciál na liečbu problémov duševného zdravia. Odborníci z The Johns Hopkins University v roku 2016 vydali prelomovú štúdiu, v ktorej uviedli, že len jedna dávka tejto látky dokáže zredukovať symptómy klinickej depresie, úzkosti a existenčných obáv pacientov čeliacich poslednému štádiu rakoviny.
Vedci však nevedeli, či látka pomáha pri depresii všeobecne alebo len pri reaktívnej depresii. Nová štúdia dokázala, že psilocybín zmierňuje depresiu. Spoluautor štúdie Roland Griffiths vysvetlil, že poznáme niekoľko typov depresie a preto ich prekvapilo, že látka mala vplyv na väčšinu pacientov zaradených do štúdie.