Ochorenie COVID-19 sa tamer u každého človeka prejavuje rozdielne, dokonca sa v súvislosti s novými variantmi a zvyšujúcim sa množstvom zaočkovaných ľudí symptómy postupne menia.
Najnovšie výskumy však ukazujú, že hlavne prvotné príznaky sa líšia aj v závislosti od toho, či ide o muža alebo ženu a podobné symptómy vedci dokonca zaznamenali aj v odlišných vekových skupinách.
Veľký počet nezaočkovaných spôsobí v budúcnosti dosť veľa utrpenia, varuje doktor Fauci
Najvýraznejšie rozdiely sú zjavné medzi vekovou kategóriou 16 až 59 rokov a 60 až 80 rokov či viac. Príznaky sú pre určité skupiny rovnaké najmä v počiatočných fázach infekcie.
Modelovanie
Štúdia odborníkov z King’s College v Londýne zverejnená v odbornom magazíne Lancet porovnala zoznam symptómov u ľudí nakazených medzi 20. aprílom a 15. októbrom 2020, ktorí si test na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 nechali spraviť práve kvôli príznakom.
Vedci na základe týchto hlásených symptómov vedeli s 80-percentnou úspešnosťou určiť, či sú dotyční ľudia naozaj nakazení a či ich testy boli pozitívne. Podarilo sa im to vďaka diagnostickým kritériám, ktoré momentálne používa britský National Health Service.
Ako pandémia COVID-19 ovplyvnila zdravie ľudí: Boli lockdowny horšie ako samotný koronavírus?
Kritéria skombinovali s matematickým modelom, ktorý dokáže do „rovnice“ vložiť premenné, ako sú vek, pohlavie či zdravotný stav človeka. Práve tu sa ukázalo, že v rôznych skupinách obyvateľov prevažovali podobné príznaky.
18 symptómov
Podrobnejšie sa porovnávalo 18 symptómov vrátane straty čuchu, horúčky, bolestí na hrudníku, pretrvávajúceho kašľa, bolestí brucha, pľuzgierov na nohách, bolestí očí či neobvyklej bolesti svalov.
Strata čuchu však napríklad u starších ročníkov nad 60 rokov nebola často prítomná, pre seniorov nad 80 rokov nebola relevantná vôbec. V týchto vekových kategóriách bola, naopak, problémom hnačka.
Viac o téme: Koronavírus
Muži zase častejšie hlásili dýchavičnosť, únavu, zimnicu či triašku, zatiaľ čo ženy sa viac potýkali so stratou čuchu, bolesťou na hrudníku a pretrvávajúcim kašľom, ako uvádza portál Science Daily.
Stále rovnaký zoznam
Treba dodať, že všetky tieto zistenia sa týkajú najmä variantu Alfa, ktorý bol v Spojenom kráľovstve počas celej pandémie najrozšírenejší. Vedci očakávajú, že príznaky sa budú líšiť aj pri aktuálne rozšírenom variante Delta.
Hlavná autorka štúdie, doktorka Liane dos Santos Canasová upozornila, že v súčastnosti väčšina sveta stále používa rovnaký zoznam symptómov, ktoré majú človeku napovedať, že sa zrejme nakazil koronavírusom.
Delta variant koronavírusu majú na Slovensku ďalšie desiatky ľudí, väčšina z nich bola nezaočkovaná
Tým však vírusu SARS-CoV-2 dávame určitú výhodu. Ak by totiž muži či ženy vedeli, že v ich veku je najčastejšie hláseným príznakom niečo iné, ako na sebe sledujú, mohlo by sa predísť masívnemu šíreniu koronavírusu.