Na celom území Slovenska by mal byť vykonaný komplexný reprezentatívny radónový prieskum. Prieskum zrealizujú pracovníci Úradu verejného zdravotníctva SR a príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva v nasledujúcom období v pobytových priestoroch a na pracoviskách.
Národný akčný radónový plán
V informácii o plnení úloh národného akčného radónového plánu, ktorú na stredajšom rokovaní vláda vzala na vedomie, to uviedol rezort zdravotníctva.
Prieskum ukázal, čo najviac vplýva na nadváhu detí. Rodičia by si mali dať pozor nielen na sladené nápoje
Na účely radónového prieskumu sa má územie Slovenska rozdeliť na 490 miest vzorkovania s mriežkou 10 krát 10 kilometrov. V každej územnej mriežke bude vybraných 15 budov, čiže spolu sa bude monitorovať 7 350 miest.
Meranie začne v máji a v novembri
Pracovníci budú merať radón v budovách na trvalo obývanom prízemí, prvom nadzemnom podlaží alebo v podzemí. Merania sa majú začať v máji počas nevykurovacej sezóny a v novembri vo vykurovacej sezóne, podľa potreby v dvoch alebo viacerých vybraných miestnostiach.
Zmenu zdravotnej poisťovne chce urobiť desatina poistencov, VšZP jej silná zbraň zdá sa nepomáha
Kritériá výberu budov alebo ďalšie kritériá určia pracovníci územne príslušných orgánov radiačnej ochrany. Môže ísť o vydanie stavebného povolenia pred rokom 1992 alebo po tomto roku, hustotu osídlenia, plochu pracoviska či rovnomernosť rozloženia meracích miest v danej mriežke.
Zvládanie dlhodobých rizík z ožiarenia
Informáciu o plnení akčného plánu predkladá minister zdravotníctva raz ročne. Národný akčný radónový plán je stratégiou na zvládanie dlhodobých rizík z ožiarenia radónom v pobytových priestoroch a na pracoviskách. Dlhodobé pôsobenie radónu môže podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zvýšiť riziko vzniku zhubného nádoru pľúc.