Ministerstvo reagovalo na vyhlásenie SK SaPA, ktorá tvrdí, že od 1. januára reálne stúpli mzdy len tretine sestier a pôrodných asistentiek
Dôvodom, prečo sa podľa ministerstva zdravotníctva od nového roku nezvýšila mzda všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 %, je, že sa im mohla zvýšiť už roku 2018.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tak reagovalo na vyhlásenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA), ktorá tvrdí, že od 1. januára reálne stúpli mzdy len tretine sestier a pôrodných asistentiek.
„Je možné, že v rámci svojej personálnej a mzdovej politiky – s cieľom stabilizovať svojich zamestnancov – došlo v niektorých zdravotníckych zariadeniach už v priebehu roku 2018 k dohodnutiu výhodnejších mzdových podmienok pre niektorých zdravotníckych pracovníkov “ uviedlo MZ v reakcii na vyhlásenie komory.
Konkrétne podmienky odmeňovania závisia od sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania
Keďže pracovnoprávne vzťahy zamestnancov zdravotníckych zariadení (vrátane zdravotníckych pracovníkov) sa podľa MZ riadia príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce, dohodnutie konkrétnych podmienok odmeňovania je u každého zamestnávateľa predmetom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania.
Novela zákona, ktorá mala upraviť mzdy všetkým zdravotníckym pracovníkom okrem lekárov, nadobudla účinnosť 1. januára 2019.
Nelekárskym zdravotníckym pracovníkom sa od tohto dátumu zvýšili o 10 % koeficienty upravujúce minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy.
Stabilizačné štipendiá sa pripravujú
„Sľuby ministerky zdravotníctva Kalavskej o zvýšení miezd všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 % neboli naplnené. Rovnako ako napríklad ani stabilizačné štipendiá, ktoré mali možnosť už od septembra 2018 čerpať študenti ošetrovateľstva,“ uviedla SK SaPA.
Ako ďalej informoval rezort zdravotníctva, v prípade stabilizačného príspevku sa v polovici februára uskutočnilo medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu o Fonde na podporu vzdelávania. Ten je v kompetencii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Podnetom na predloženie návrhu novely je podľa ministerstva zdravotníctva prioritná potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, konkrétne zdravotných sestier v systéme zdravotníctva.
Jedným z týchto opatrení je aj poskytovanie stabilizačnej pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu.
Účinnosť zákona vzhľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu sa navrhuje od 1. júna 2019.