Zvýšené vdychovanie vydychovaného oxidu uhličitého patrí k najbežnejším argumentom, aké vyslovujú odporcovia nosenia rúšok. Podľa odborníkov však takéto riziko nehrozí.
Špeciálny nosný sprej by mohol nahradiť rúška a bol by aj omnoho účinnejší, tvrdia vedci
„Tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Vzhľadom na to, že bežne používané rúška nepriliehajú k tvári nepriedušne, nevzniká v oblasti zakrytej rúškom vysoká koncentrácia CO2, ktorá by mohla mať negatívny dopad na zdravie,“ vyjadril sa Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR k hoaxu, ktorý koluje na sociálnej sieti.
Na hoax upozornila polícia na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.
Kožné alergické reakcie sú zriedkavé
Podľa odborníkov je však z hygienického hľadiska rúško potrebné pravidelne vymieňať po zvlhnutí či zašpinení. V individuálnom prípade môže byť materiál rúška spúšťačom kožnej alergickej reakcie, takéto následky sú však veľmi individuálne.
Kde všade budú v Česku povinné rúška? Pripravte si ich aj do reštaurácie, hrozia vysoké pokuty
„Na nosenie rúšok je potrebné nazerať ako na jeden z dôležitých nástrojov, ktorý nás chráni, a ktorým prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19. Pandémia ochorenia COVID-19 stále trvá, preto je dôležité správať sa zodpovedne voči sebe a okoliu a rešpektovať aktuálne platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva,“ upozorňujú.