Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) víta, že Ministerstvo zdravotníctva SR rokuje s Lekárskym odborovým združením (LOZ) o výpovediach lekárov. V súčasnosti je vo výpovediach 3300 lekárov z celkového počtu 20-tisíc na Slovensku. Zásadný problém však spočíva v štruktúre týchto výpovedí.
Výzva k dohode a kompromisu
„Ide o lekárov intenzivistov na oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny, chirurgov, operačných chirurgov, gynekológov a operačných gynekológov – teda o špecialistov, ktorých nie je možné jednoducho nahradiť,“ uviedol prezident ANS Marián Petko po štvrtkovom rokovaní Rady ANS.
Minister Šaško vníma situáciu s lekármi veľmi vážne, je ochotný jej venovať všetku pozornosť
ANS preto vyzýva vládu aj LOZ k dohode a kompromisu, aby sa situácia riešila bez zbytočného odkladu, nie koncom decembra.
„Ak nedôjde k dohode včas, od januára môže dôjsť k tomu, že ani akútna zdravotná starostlivosť nebude riadne zabezpečená. Alternatíva, že by túto starostlivosť následne pokryli nemocnice ANS, nie je možná, pretože nemajú kapacity ani odbornú špecializáciu, aby dokázali pokryť výkony, ako ťažká traumatológia, neurochirurgia či onkochirurgia,“ upozornil Petko.
Negatívny dopad konsolidačného balíčka
ANS zároveň žiada, aby bola súčasťou komisie, ktorá sa bude podieľať na tvorbe nových úhradových mechanizmov od zdravotných poisťovní pre nemocnice. Petko odmieta tvrdenia, že menšie regionálne nemocnice dostávajú vyššie úhrady ako veľké štátne nemocnice.
Lekárski odborári sa s ministrom Šaškom nedohodli a výpovede nestiahli, rokovali však o financovaní nemocníc
„V roku 2023 dostali nemocnice ANS úhrady v celkovej výške 800 miliónov eur, zatiaľ čo nemocnice združené v Asociácii štátnych nemocníc dostali až 2 miliardy eur,“ zdôraznil Petko.
Fico so Šaškom ustúpili od transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, liberáli žiadajú vysvetlenie (video)
ANS tiež upozorňuje, že pripravovaný konsolidačný balíček a zavedenie transakčnej dane budú mať výrazne negatívny dopad na nemocnice združené v ANS, pričom štátne príspevkové organizácie sa tejto dani vyhnú.
Kolaps zdravotníctva hrozí ešte pred Vianocami, Ficova vláda podľa Krajčího vyvolala alarmujúcu situáciu (video)
„Žiadame vládu a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby transakčná daň nebola aplikovaná na nemocnice a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, podobne ako je to v prípade sociálnych služieb. V opačnom prípade plánujeme podať antidiskriminačnú žalobu na Slovenskú republiku a informovať o situácii Európsku komisiu,“ varoval Petko.
ANS kritizuje aj ďalšie opatrenia v rámci konsolidačného balíčka a pripomína, že Slovensko investuje do zdravotníctva v prepočte na ten istý počet obyvateľov o 1 miliardu eur menej ako Česká republika, napriek tomu, že očakávame minimálne rovnakú kvalitu zdravotnej starostlivosti. Tento rozdiel sa prejavuje nielen na kvalite zdravotníckych zariadení, ale aj na odlive lekárov a sestier do zahraničia.