Bude pre ženy vo veku od 50 až 69 rokov.
Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v apríli odštartuje skríning nádorov prsníka. Ako informovala na tlačovej besede MZ a zdravotných poisťovní ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, bude zameraný na aktívne vyhľadávanie rakoviny prsníka u žien vo veku 50 až 69 rokov. „Pacientka bude adresne pozvaná,“ povedala ministerka.
Ministerstvo plánuje spustiť celoplošný skríning. “Na jednom mieste vás kompletne vyšetria, a povedia vám – ste zdravá/nie ste zdravá. A keď potrebujete terapiu, tak vám presne povedia, kam máte ísť,“ dodala Kalavská.
Zdravotné poisťovne budú pozývať na mamografické vyšetrenie na certifikované pracoviská.
Drobné nádory sa dajú dobre liečiť
Mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej je možné zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka, keď má nádor len niekoľko milimetrov.
V tejto fáze je rakovina prsníka veľmi dobre liečiteľná, bez veľkého operačného zásahu. Väčšinou aj bez chemoterapie či rádioterapie.
„Mnoho žien je diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka. V priemere 300 žien ročne u nás zomiera zbytočne len preto, že nešli na prevenciu, ktorá by odhalila ochorenie včas. Celoplošný štátom garantovaný mamografický skríning môže tento stav výrazne zlepšiť,“ uviedla Kalavská.
Chystá sa skríning rakoviny krčka maternice
Od júna, prípadne júla, MZ rozbehne aj skríning rakoviny krčka maternice. Nárok naň budú mať ženy vo veku 23 – 64 rokov.
Cytologické stery z krčka maternice budú vyhodnocovať certifikované cytologické laboratóriá. Prvé dva cytologické odbery budú v intervale jedného roka.
V prípade negatívneho výsledku sa pokračuje v trojročnom intervale do veku 64 rokov. V tomto veku sa skríning ukončí, ak budú posledné tri cytologické nálezy negatívne.
„My za 30 rokov nielenže nemáme skríning, ale zomierajú mladé ženy úplne zbytočne,“ zhodnotil aktuálnu situáciu štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik.
Testy na okultné krvácanie už vyrazili za poistencami
Od nového roka sa na Slovensku rozbehol skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka. Zdravotné poisťovne už prvým 20 tisíc poistencom nad 50 rokov rozoslali obálky s testom na okultné krvácanie.
„Ide o veľmi dôležitú vec, každý z oslovených by mal využiť túto možnosť a nenechať obálku ležať doma na poličke,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.
Test na okultné krvácanie treba následne so vzorkou stolice odovzdať všeobecnému lekárovi.
„Aj ten, kto túto obálku vo svojej poštovej schránke nenašiel, môže o tento test požiadať svojho všeobecného lekára v rámci preventívnej prehliadky,“ pripomenul štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik.
Podľa neho na test na okultné krvácanie raz za dva roky majú nárok muži a ženy nad 50 rokov. Práve v tejto vekovej skupine je výskyt rakoviny kolorekta najčastejší.