Novela z dielne Ministerstva zdravotníctva SR zavádza neprimerané a doslova likvidačné pokuty pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Týka sa nielen nemocníc a ambulancií ako právnických osôb, ale aj fyzických osôb, teda lekárov a sestier.
Upozorňujú na to organizácie zastupujúce poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré v spoločnom memorande nesúhlasia s návrhom novely zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. Tú parlament minulý týždeň posunul do druhého čítania.
„Považujeme za nepochopiteľné, ak v situácii, keď zdravotnícky personál bojuje s vypätím všetkých síl s pandémiou COVID-19, pripravuje vláda bič na celé zdravotníctvo a vyhráža sa poskytovateľom zdravotnej starostlivosti státisícovými pokutami,“ uviedli organizácie.
Závažné právne nedostatky návrhu
Tento návrh je podľa organizácií nielen v súčasnej situácii absurdný, ale má aj závažné právne nedostatky. Poukazujú napríklad na neprimeranosť výšky pokút, ktorá je pri opakovanom porušení likvidačná. Tým sa podľa nich znižuje pravdepodobnosť odškodnenia poškodeného pacienta a pozostalých. Organizácie upozorňujú aj na duplicitu postihu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prešetruje desiatky podnetov prepoistení
„Za nehorázny považujeme aj spôsob prípravy tejto legislatívy,“ uvádza sa v memorande. Organizácie poukazujú na to, že časť upravujúca výšku pokút nebola v návrhu zákona v medzirezortnom pripomienkovom konaní a pripomienkujúce subjekty tak nemali možnosť sa k nemu vyjadriť.
„Toto konanie Ministerstva zdravotníctva SR je tak v rozpore s Legislatívnymi pravidlami SR a považujeme ho za podraz všetkých zdravotníkov.“ dodali.
Poslanci majú tento návrh odmietnuť
Organizácie, ktoré zastupujú najväčších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku vyzývajú poslancov Národnej rady SR, aby návrh novely odmietli.
„Nedokážeme si predstaviť, že v čase, keď vládni politici vyzývajú ľudí pracujúcich v zdravotníctve, aby pomohli celej krajine, napríklad s plošným testovaním, by mohol takýto, pre mnohých poskytovateľov likvidačný návrh, prejsť,“ uzavreli.
Pod týmto vyhlásením sú podpísaní prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková, prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, podpredseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Ernest Caban a prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení Štefan Zelník.
Strana Za ľudí tento bod nepodporí
Podľa strany Za ľudí je absolútne nevhodná doba na zvyšovanie pokút pre zdravotníkov.
„Práve dnes ich potrebujeme v prvej línii, pomáhajú nám v boji s pandémiou koronavírusu, zachraňujú životy a my im chceme zvyšovať pokuty? Strana Za ľudí nikdy tento bod nepodporí a navrhne našim koaličným partnerom, aby sme tento bod vypustili,“ reagovala Veronika Remišová.
Novela zákona okrem iného presúva viaceré kompetencie z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na Ministerstvo zdravotníctva SR, s čím má strana Za ľudí tiež problém.
Ministerstvo pracuje na legislatívnej úprave
Zámerom návrhu je podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej to, aby bol vo výške pokút odrazený makroekonomický vývoj v spoločnosti. Účelom je tiež poukázať na dôležitosť správnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v zmysle ústavného práva ochrany života a zdravia pacientov.
„Ide teda aj o preventívny účinok zabezpečený sankčným mechanizmom,“ uviedla. Dodala však, že počas diskusií s parlamentným Odborom legislatívy vyšli najavo legislatívne nedostatky navrhovaného ustanovenia v tom zmysle, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude môcť uložiť pokutu do výšky 10-tisíc eur, resp. 100-tisíc eur, aj za porušenie správneho vedenia zdravotnej dokumentácie.
Štátni zdravotníci dostanú odmeny v prvej línii v najbližšej výplate, súkromní musia vypísať tlačivo
„Tento dôsledok nebol zámerom Ministerstva zdravotníctva SR – uvedomujeme si, že nie každý typ porušenia má rovnakú váhu. Z toho dôvodu v súčasnosti pracujeme na legislatívnej úprave prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu, ktorá zohľadní typ aj závažnosť porušenia povinnosti,“ konštatovala hovorkyňa rezortu.
Zuzana Eliášová tiež uviedla, že ministerstvo zdravotníctva nespochybňuje prácu a nasadenie lekárov.
„Ich prácu si vysoko vážime a sú pilierom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Dávame dôraz práve na systematické zlepšovanie podmienok na ich prácu, na čom intenzívne pracujeme,“ uzavrela hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.