Poslankyňa z poslaneckého klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Vladimíra Marcinková na tlačovej konferencii oznámila, že po zverejnení jej blogu, ktorý odhaľoval biznis s pupočníkovou krvou slovenských novorodencov v Holandsku, sa jej ozvali viacerí odborníci a aj Slovenská hematologická spoločnosť.
Na druhý deň, kedy poslankyňa prezradila verejnosti jej zistenia, sa títo odborníci zhodli na tom, že neodporúčajú spoplatnený odber pupočnej krvi. Tvrdia, že sa táto krv využije v 0,04 % prípadoch. Slovenská hematologická spoločnosť vydala stanovisko, že vlastné využitie pupočníkovej krvi nemá medicínsky význam. Vhodnejšia je darcovská pupočníková krv, ktorá bola práve predmetom obchodu v Holandsku.
Porušovanie práva
„Veľkorysé darkyne sa rozhodnú darovať krv z pupočníka ich novorodenca, ktorá môže byť využitá na darcovské účely, tam všetky deklarujú, že predpokladom, na čo bude využitá pupočníková krv, ktorá má vzácne krvotvorné bunky, bolo práve liečenie onkologických ochorení, ťažko chorých a často aj detských onkologických pacientov. Tu sa cítia tieto darkyne uvedené do omylu,“ popísala Marcinková.
Národná transplantačná organizácia prejde poslaneckým prieskumom, podľa Marcinkovej došlo k porušeniu základných práv
Zároveň však poukázala na to, že pri tomto dobrovoľnom odbere sa často hraničí aj s porušovaním práva, mnohé pacientky, ktoré darcovský odber odsúhlasili, na to podľa Marcinkovej prikývli až potom, čo bol odber vykonaný. Poslankyňa upozorňuje, že takéto zachádzanie je v rozpore s legislatívou.
Riaditeľ bol v konflikte záujmov
Marcinková vyzdvihla aj to, že po jej oznámení investigatívni novinári prišli na prepojenie riaditeľa Národnej transplantačnej organizácie Daniela Kubu na samotnú spoločnosť, ktorá s pupočnou krvou obchoduje. Riaditeľ sa usvedčil sám, že bol vo veľkom konflikte záujmov, keď kontroloval zariadenie, a zároveň bol v jej správnej rade. Poslankyňa SaS poukázala, že kontroloval sám seba, čím bola kontrola nijaká.
„Ja len dúfam, že takéto darcovské odbery sa už nedejú, neviem to povedať presvedčivo, takéto odbery boli zastavené len na pôrodníckej klinike v Trenčíne, na ďalších klinikách o takýchto postupoch neviem,“ priznala Vladimíra Marcinková.
Stretnutie s ministrom Šaškom
Poslankyňa tiež oznámila, že v súčasnosti má vecnú komunikáciu s Ministerstvom zdravotníctva SR a verí, že rezort dopomôže k dôvere pacientiek a rodičiek, aby sa obchodovaniu s pupočníkovou krvou zabránilo.
V stredu bola na stretnutí s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom. „Pán minister spomenul dozor nad takýmito zariadeniami, ktoré na základe licencie ministerstva zdravotníctva robia na komerčné, ale aj na darcovské účely. Dozor zo strany ministerstva bol dlhé roky zanedbávaný, nerada by som to teraz hádzala na krk ministrovi, ktorý je pár dní na stoličke. Možno by som vstúpila do svedomia všetkým ministrom, ktorí v tomto úrade sedeli, a nepozreli sa na tieto praktiky,“ vyhlásila Marcinková.
Marcinková odhalila niekoľkomiliónový biznis so slovenskou pupočníkovou krvou, zakladateľ spoločnosti mal mať prepojenie na Smer (video)
Podľa jej informácií od roku 2014 žiadna kontrola ministerstva nebola, podľa zákona by mala byť každé dva roky. Poslankyňa pripustila, že dozor ministra zdravotníctva Kamila Šaška je na mieste, aj keď podľa nej mohol byť skôr. Napriek tomu verí, že sa dozvedia viac o fungovaní tejto spoločnosti, budúci týždeň bude mať ďalšie stretnutie s rezortom zdravotníctva.
Narušená dôvera
V novembri bude aj poslanecký prieskum v Národnej transplantačnej spoločnosti, podľa Marcinkovej sa budú podrobne pýtať, ako jej dozor prebiehal, keď sa pupočníková krv dostala až do zahraničia.
„Ak majú mať darcovia dôveru, že sa s ich darcovským materiálom nakladá v súlade s tým, prečo to robia, lebo chcú zachraňovať ľudské životy, tak my im tú záruku ako štát musíme dať,“ vyhlásila na záver poslankyňa Vladimíra Marcinková s tým, že pri pupočníkovej krvi bola tá dôvera narušená u darcov.