Malá fľaštička, veľké rozbroje. Čo vláde radili odborníci k nákupu Sputnika V

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sputnik V
Ruská vakcína Sputnik V proti COVID-19 Foto: www.gettyimages.com

Pokiaľ by si mal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vybrať medzi koaličnou zmluvou alebo zdravím a životmi ľudí, vybral by si zdravie, život a verejný záujem. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii po tom, čo neprešiel jeho návrh na štvrtkovom podvečernom rokovaní vlády.

Strana Za ľudí totiž vetovala nákup vakcíny Sputnik V. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) ju však môže zazmluvniť aj bez súhlasu kabinetu. Urobil to tak aj pri zazmluvnení vakcín od iných spoločností.

Slovensko tak pravdepodobne ruskú vakcínu nakoniec nakúpi a bude ňou očkovať, a to napriek tomu, že nie je schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA) a aj napriek nesúhlasu koaličných partnerov aj odborníkov z rôznych oblastí.

Premiérove dôvody

Dôvodov k tomuto kroku majú premiér s ministrom podľa ich slov hneď niekoľko. Hlavným sú meškajúce dodávky už zazmluvnených vakcín, ktoré v aktuálnej pandemickej situácii predstavujú veľký problém.

Odvolávajú sa tiež napríklad aj na prieskum verejnej mienky, z ktorého vzišlo, že ak by bola na Slovensku k dispozícii vakcína Sputnik V, zaočkovanosť populácie by sa zvýšila o osem percent.

Premiér tiež opakovane tvrdí, že ho v jeho názore podporujú aj odborníci. Podľa materiálov z rokovania vlády to však nie je tak úplne pravda. Všetci sa zhodujú, že očkovanie je aktuálne najúčinnejším nástrojom v boji proti pandémii.

Konzílium odborníkov

Konzílium na čele s infektológom Pavlom Jarčuškom podľa predpokladov rozhodnutie premiéra podporujú. Epidemiologička Henrieta Hudečková, jedna z členiek konzília, však odporučila ďalšie skúmanie bezpečnosti vakcíny.

„Na základe publikovaných údajov považujem Sputnik V za vhodnú možnú vakcínu, ktorá by mohla byť používaná vo vakcinačnej stratégii na Slovensku. Pre jej použitie je potrebné požiadať Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) o stanovisko k bezpečnosti, účinnosti a kvalite vakcíny Sputnik V,“ napísala.

Aj keď bude ŠÚKL vakcínu Sputnik V posudzovať, individuálne registračné rozhodnutie vydať nemôže. O schválení rozhoduje takisto Ministerstvom zdravotníctva SR.

Hlavný hygienik

K názoru, že Slovensko by si malo zabezpečiť ruskú vakcínu, sa prikláňa aj Hlavný hygienik SR, a tiež Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Na základe stanoviska členov Pracovnej skupiny pre imunizáciu ÚVZ SR, ako aj dostupnej odbornej literatúry odporúčame, aby vláda SR v záujme ochrany verejného zdravia, zníženia počtu hospitalizácií a záchrany ľudských životov, zabezpečila adekvátne množstvo vakcíny Sputnik V,“ uviedol Ján Mikas.

Členovia ÚVZ SR však opakovane zdôrazňujú, že súhlasia v prípade registrácie na Slovensku a vyzývajú k dôkladnému sledovaniu očkovania touto vakcínou.

Iný názor

Prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) Miloš Jeseňák však s použitím vakcíny bez riadnej registrácie EMA nesúhlasí, rovnako ako viacerí iní odborníci. Za použitie vakcíny bude až pri splnení viacerých podmienok.

„Budú splnené všetky legislatívne a formálne požiadavky jej použitia a registrácie, bude známe presné a detailné zloženie vakcíny dostupné v adekvátnej jazykovej verzii a bude zabezpečené navezenie dostatočného množstva danej vakcíny, ktoré zabezpečí signifikantným spôsobom zrýchlenie tempa očkovania a preočkovanosti populácie,“ napísal.

Jeseňák tiež upozornil na to, že je rovnako potrebné brať do úvahy aj dostupnosť iných vakcín, konkrétne menoval americkú od Johnson & Johnson, ktorá takisto ešte nie je schválená EMA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Henrieta HudečkováIgor MatovičJán MikasMarek KrajčíMiloš JeseňákPavol Jarčuška
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSSAKI Slovenská spoločnosť alergiológie a klinickej imunológieŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečivÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR