Ľudí s HIV viac trápi stigmatizácia než samotný vírus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HIV
Foto: Thinkstock

Na Slovensku je iba päť stomatologických ambulancií, kde prijímajú HIV-pozitívnych ľudí, a to aj napriek tomu, že zo zákona ich musia prijať všade. 

Ľudí infikovaných vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) trápi viac než samotný vírus stigmatizácia a netolerancia spoločnosti. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedli predstavitelia občianskych združení Dom Svetla Slovensko a Prima.

„Pre HIV-pozitívnych ľudí je viac ako nejaké vnímanie ochorenia zaťažujúca stigmatizácia,“ uviedol predseda OZ Dom Svetla Slovensko Miloš Štefančík. Súčasná liečba dokáže udržať kvalitu života, ale nedokáže ochrániť pred ľudskou hlúposťou.

Na celom Slovensku len päť zubárov

„Často potom obavy z diskriminácie ovplyvnia rozhodnutie nepodstúpiť testy na HIV, aj keď sme si vedomí rizika, že sme sa mohli nakaziť,“ povedal Štefančík s tým, že HIV-pozitívni ľudia majú často problém aj pri vyhľadaní lekárov ochotných ich ošetriť.

Tento problém sa týka predovšetkým zubárov, keďže na Slovensku je iba päť stomatologických ambulancií, kde prijímajú HIV-pozitívnych ľudí, a to aj napriek tomu, že zo zákona ich musia prijať všade.

Veľký počet tých, ktorí o vlastnej nákaze nevedia

Na Slovensku je momentálne registrovaných 857 prípadov nákazy HIV, pričom u štyroch percent z nich prešla infekcia do ochorenia AIDS.

Ako však uviedla Katarína Šimeková z Univerzitnej nemocnice v Martine, odborníci predpokladajú, že na každého HIV-pozitívneho človeka, ktorý o svojej diagnóze vie, pripadajú približne ďalší dvaja, ktorí o tom nevedia.

Taktiež zdôraznila, že HIV sa čoraz viac šíri aj medzi heterosexuálnou populáciou, pričom infekcia sa nemusí počas prvých rokov nijako špecificky prejavovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať