Lieky, ktoré pri sebe bežne nosíme „pre všetky prípady“, môžu v teplom počasí spôsobiť skôr problémy než úľavu. Napríklad lieky na bolesť hlavy, alergie alebo zápaly očí nie sú tepelne stabilné, čo môže viesť k zníženiu ich účinnosti a nepoužiteľnosti.
„Vonkajšia teplota nad 30 stupňov je pre lieky riziková. Pokiaľ sú tejto teplote vystavené, neodporúčam ich užívať. Ani tie v sypkých formách,“ zdôrazňuje Pavla Horáková z online poradne MojaLekáreň.sk.
Znehodnotenie liekov
Pred letom varuje pred dlhodobým uchovávaním liekov v kabelkách alebo nechávaním v autách. Mierne a krátkodobé zvýšenie teploty nemusí byť problémové, ale rozpálené auto či priame slnko môžu lieky znehodnotiť.
Bolesť hlavy: Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc?
Hrozí riziko zníženého účinku lieku a rozvoj nežiaducich účinkov. Pri viditeľných zmenách konzistencie, farby alebo zápachu lieku treba zbystriť pozornosť. U mastí dochádza k zmene konzistencie a používané tuky môžu zožltnúť, čo ovplyvňuje účinok a môže spôsobiť vyrážky na koži.
Lieky v horúčave
„Ak potrebujete mať lieky v horúčave pri sebe, tak je lepšie uložiť ich do tašky či kabelky v pôvodnom blistri či fľaštičke a papierovej krabičke, dať ich do tieňa. Pri liekoch, ktoré vyžadujú skladovanie v chladničke, je nutné použiť špeciálne obaly, ktoré dokážu zaistiť nízku teplotu skladovania,“ odporúča Horáková.
Dodáva, že lieky by nemali byť niekoľko dní vystavené teplote vyššej ako 30 – 35 °C a nemali by sa nechávať v aute. Pri lietaní môžu byť lieky vystavené chladu, preto je dôležité mať ich v obale, ktorý im zabezpečí stabilné teplotné prostredie. Papierová krabička je v tomto prípade veľmi užitočná.
Väčšina Slovákov na dovolenkách trpí tráviacimi problémami alebo hnačkou
Forma lieku hrá významnejšiu rolu než aktívna látka, mäkké kapsuly s tekutým obsahom môžu pri vysokých teplotách zmäknúť a presiaknuť, čo ich robí nevhodnými na použitie. Tablety a rozpustné lieky síce mierne zvýšené vonkajšie teploty neohrozia, aj u nich je ale ochrana pred teplom nutná.