Leteckí záchranári pomáhali vlani najviac pacientom s chorobami srdca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vrtuľník
Foto: SITA / Radoslav Maťaš

Do nemocníc vlani previezli 1 712 dospelých a 306 detských pacientov, z toho 46 bolo novorodencov

Posádky vrtuľníkov leteckých záchranárov a medicínsky upravených lietadiel spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE leteli v uplynulom roku na pomoc viac ako 2 000 pacientom.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková, predstavuje to 17-percentný nárast v porovnaní s rokom 2017.

„Viac ako 1 000 pacientov bolo transportovaných do špecializovaných zdravotníckych zariadení,“ priblížila Hopjaková.

Záchranárske vrtuľníky najčastejšie pristávali v slovenských kardiocentrách:

  • Slovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb: 203-krát
  • Kardiocentrum v Nitre: 118-krát
  • Východoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb 86-krát.

Išlo o pacientov s poruchou obehovej sústavy, konkrétne s diagnózami akútny infarkt myokardu a cievna mozgová príhoda. „Práve tu zohráva rýchlosť prevozu pacienta do špecializovaného zariadenia najdôležitejšiu úlohu, ktorá rozhoduje o ďalšej prognóze a o zdravotných následkoch pacienta,“ zdôraznila Hopjaková.

V lietadlách v medicínskej úprave smerovalo 86 pacientov do špecializovaných zahraničných nemocníc, najčastejšie do nemeckého Essenu.

Najčastejšie leteli k dopravným nehodám

Do terénu leteli podľa hovorkyne v uplynulom roku červeno-biele vrtuľníky k 997 rôznym udalostiam.

V prevažnej miere boli posádky privolané k dopravným nehodám, pri ktorých ošetrili 168 pacientov. Zraneným pacientom do vysokohorského terénu leteli záchranári na pomoc 128-krát.

Počas zimnej sezóny potrebovalo rýchly a šetrný prevoz do nemocnice 35 lyžiarov, snoubordistov, či skialpinistov.

Najčastejšou príčinou zranení boli pri zimných športoch pády, vzájomné zrážky, či nárazy do pevných prekážok. Záchranári ošetrili najviac poranení dolných a horných končatín, úrazy hlavy, či chrbtice, uviedla Hopjaková.

Zdôraznila, že sa zvýšil aj celkový počet záchranných akcií s použitím špeciálnej záchrannej výbavy, t.j. palubným navijakom, závesom a podvesom.

„Celkovo ich posádky použili 166-krát, teda o 13 percent viac ako v roku 2017,“ povedala Hopjaková.

Rekordný 15. jún

„Najviac pacientov ošetrili a do nemocníc previezli naše posádky 15. júna, keď záchranárske vrtuľníky vzlietli zo všetkých základní na Slovensku spolu 16-krát,“ uviedla riaditeľka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Iveta Križalkovičová.

Záchranári do nemocníc previezli 1 712 dospelých a 306 detských pacientov, z toho 46 bolo novorodencov.

Spomedzi zahraničných pacientov pomohli posádky záchranárskych vrtuľníkov najviac českým pacientom (49) a poľským občanom (40). Vo väčšine prípadov išlo o záchranu turistov, či horolezcov v horách.

Prednemocničnú zdravotnú starostlivosť leteckých záchranárov potrebovali okrem iných aj dvaja izraelskí pacienti, pacient z Maroka, či z Andorry.

Najvyťaženejšie stredisko je v Žiline

Spomedzi siedmich základní na Slovensku bolo najvyťaženejšie stredisko Krištof 06 v Žiline s 364 zásahmi. Nasledovalo stredisko Krištof 02 v Banskej Bystrici (333 zásahov). Tretí najvyšší počet zásahov malo stredisko Krištof 04 v Košiciach (310 zásahov).

„V roku 2018 sa náš záchranársky tím v rámci generačnej výmeny rozrástol o ďalších dvoch nových pilotov,“ informoval generálny riaditeľ ATE Michal Kvaka.

Posádky absolvovali stanovené prevádzkové výcviky pre záchranu ľudského života v denných aj v nočných podmienkach.

Do medicínskej výbavy záchranárov pribudol tento rok automatický resuscitačný prístroj. Vďaka nemu sa zvýšia šance na prežitie zachraňovaných pacientov a celková úroveň poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti v urgentnej medicíne.

„Päť posádok sa koncom roka 2018 vyškolilo na poskytovanie špeciálnej záchrannej činnosti vo vysokohorskom prostredí tak, aby boli posádky vzájomne zastupiteľné,“ uzavrel Kvaka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta Križalkovičová