- aktualizované 20. augusta, 13:50
Slovenská lekárska komora (SLK) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby stratifikáciu nemocníc nepredložila na rokovanie vlády vo forme ústavného ani obyčajného zákona.
„Váš návrh ústavného zákona ste sama odsúdili a návrh obyčajného zákona nie je dostatočne odborne pripravený na jeho schválenie a uvedenie do praxe,“ informoval prezident komory Marian Kollár.
Politikom ide o voliča, nie o pacienta
Kollár tiež vyzval všetky politické strany, ministerstvo zdravotníctva aj predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, aby skončili politické ťahanice v tejto téme. Podľa Kollára už ide pri tejto téme o voliča, nie o pacienta.
Aktualizované: Zákon o stratifikácii obmedzí ústavné právo a otvorí dvere korupcii, tvrdia lekárski odborári
Podľa SLK sa aktuálne vytvorili dva politické tábory. Jedna strana trvá na stratifikácii formou ústavného, druhá obyčajného zákona.
Ani jednu stranu nezaujíma, že ani jeden návrh nie je dostatočne pripravený, konštatoval prezident komory.
Stratifikáciu treba, ale kritériom nemá byť len ekonomika
Komora pripomenula, že opakovane vyjadrili potrebu stratifikácie. Predniesli však aj svoje odborné výhrady k legislatívne predloženému návrhu zákona, vrátane už neaktuálneho návrhu ústavného zákona.
Komora chcela, aby bol materiál dopracovaný nielen podľa jej pripomienok, ale aj podľa stoviek ďalších. „Sme dnes svedkami toho, že nielen rezort zdravotníctva sa otriasa vo svojich základoch,“ uviedla SLK.
Reforma nemocníc visí na vlásku. Kalavskej post tiež
Lekárska komora tiež informovala, že nepovažujú za správne, ak hlavným a zrejme aj jediným kritériom stratifikácie nemocníc má byť ekonomická efektivita.
Ministerka by odstúpiť nemala
SLK ďalej uvádza, že aktuálne nie je za demisiu ministerky zdravotníctva. „Jediné, čo by mala z nášho pohľadu spraviť v tejto chvíli, je stiahnuť tento zákon, či už ústavný alebo obyčajný,“ dodal Kollár.
Ministerstvo zdravotníctva už potvrdilo, že stratifikáciu cez ústavný zákon nepredloží napriek tomu, že sa ministerka v minulosti dohodla s predsedom Smeru Robertom Ficom, že materiál bude mať podobu ústavného zákona.
V utorok sa má o návrhu zákona, ktorý má riešiť reformu nemocníc, rokovať na Legislatívnej rade vlády SR. V stredu by sa ním mala zaoberať vláda.
Ministerstvo: Podstatou nie je demisia ministerky, ale zlepšenie podmienok
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že nie je správne zameriavať sa v stratifikácii na odchod šéfky rezortu a odsúvať podstatu problematiky – teda zlepšenie podmienok zdravotníctva a kvalitnejšiu liečbu pre pacientov.
„Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská od nástupu do svojej funkcie pracovala na systémovom zlepšení zdravotníctva, pričom nie je zástancom ʹkozmetickýchʹ a politických riešení,“ uviedlo ministerstvo.
Aktualizované: Stratifikáciu ako ústavný zákon Kalavská nepredloží
Andrea Kalavská si podľa ministerstva plne uvedomuje, že nie je vhodný čas na prijímanie tak zásadných reforiem, akou je napríklad stratifikácia.
„Faktom ale je, že rezort na stratifikácii pracuje dlhodobo a pedantná príprava si vyžadovala svoj čas. Materiál prešiel tak odbornou, ako aj politickou verejnosťou a bol skonzultovaný na všetkých úrovniach,“ konštatovalo ministerstvo.
Na stratifikáciu sa treba dívať odborne
Ministerstvo pripomenulo, že stratifikácia je prelomová reforma, nesmierne potrebná pre zdravotníctvo.
„Pacienti na Slovensku majú 2,5-násobne vyššiu mieru odvrátiteľných úmrtí (oproti krajinám západnej Európy – pozn. red.), teda horšie výsledky v liečbe. Tento rozmer nie je možné riešiť čiastkovo ale systematicky, preto sa na reformu treba pozrieť primárne z odborného, a nie politického pohľadu,“ uzavrelo ministerstvo.
S komorou si to vysvetlili
Ako ďalej informoval rezort, všetky nezrovnalosti boli v prípade podnetov zo strany Slovenskej lekárskej komory korektne vysvetlené.
„Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory boli prizvaní aj na rozporové konania obyčajného zákona, kde sa uhly pohľadov vyargumentovali. Rozporové konania ústavného zákona neprebehli so zástupcami SLK, nakoľko návrh ministerstvo predčasne z konania stiahlo,“ tvrdí ministerstvo.
Ako pripomenulo, na projekte sa pracovalo tri roky v spolupráci s odbornými spoločnosťami, hlavnými odborníkmi a zástupcami nemocníc a poisťovní, ktorí sa za stratifikáciu aj verejne postavili a argumentujú jej nevyhnutnosťou pre systém. Rovnako tak nevyhnutnosť stratifikácie podľa rezortu zdôrazňujú viacerí analytici.
Materiál prešiel dvakrát medzirezortným pripomienkovým konaním aj ako klasický návrh zákona, aj ako návrh vo forme ústavného zákona.