- aktualizácia 18. júna 17:12
Všeobecná zdravotná poisťovňa bude mať opäť problém so zmluvami. Tentoraz ich odmieta Slovenská lekárnická komora (SLeK).
Ako informovala komora, VšZP posiela lekárnikom návrhy zmlúv, ktoré sú krokom späť. Žiada totiž, aby pri nepodpísaných elektronických receptoch predložili aj papierovú formu.
Poisťovňa chce papierové recepty
Ako vysvetľuje SLeK, od júna poisťovne uhrádzajú lekárňam výhradne predpisy, ktoré lekárnici zapíšu v elektronickej zdravotnej knižke pacienta.
Niektorí lekári však dodnes ignorujú e-zdravie a predpisy buď vystavujú „po starom“ ručne, alebo ich síce vystavia elektronicky, avšak bez použitia elektronického podpisu.
Aj tieto „nepodpísané“ elektronické recepty však doposiaľ poisťovňa akceptovala. Nepožadovala ich papierovú formu a uhrádzala ich v skrátenej lehote splatnosti.
„Návrh zmluvy, ktorý VšZP v týchto dňoch doručuje lekárňam, však vracia situáciu o dva roky späť – v rozpore so zákonom o liekoch požaduje pri nepodpísaných elektronických predpisoch ich papierovú formu a predlžuje splatnosť faktúr,“ uvádza komora.
Doteraz to problém nebol
Ako pripomenul prezident SLeK Ondrej Sukeľ, v rámci podpory e-zdravia sa lekárnici už v roku 2017 vzdali sedemnásťcentových poplatkov za lekársky predpis.
Od zdravotnej poisťovne chceli iba skrátenie splatnosti faktúr za elektronické recepty. „Teda žiadne peniaze navyše, ako iné segmenty,“ podotkol Sukeľ.
VšZP v tom čase pristúpila k návrhu SLeK pozitívne. Všetky lekárske predpisy vystavené v rámci projektu e-recept uhrádzala lekárňam v skrátenej lehote splatnosti.
Pravidlá porušujú lekári, odnesie si to pacient a lekáreň
Poisťovňou predložené podmienky považuje Slovenská lekárnická komora za neakceptovateľné.
„Na jednej strane štát prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií deklaruje záujem o rýchle rozšírenie využívania služieb e-zdravia v prospech pacientov, na strane druhej štátna poisťovňa toleruje porušovanie zákona niektorými lekármi – ich zmluvnými partnermi,“ hovorí komora.
Slovenské eZdravie je lídrom elektronizácie zdravotníctva v krajinách V4
Súčasne VšZP negatívnymi dôsledkami tohto postupu zaťažuje predovšetkým pacientov, ktorým nie je možné vydať lieky na doposiaľ akceptované lekárske predpisy. Postihuje aj lekárnikov, ktorí povinnosti vyplývajúce z legislatívy e-zdravia dodržiavajú stopercentne.
„Po takmer dvoch rokoch funkčnosti neexistuje jediný relevantný dôvod akceptovať ignorovanie e-zdravia akýmkoľvek poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ zdôrazňuje SLeK.
Ako poznamenáva, obe súkromné zdravotné poisťovne zvolili presne opačný postup ako štátna poisťovňa. Preto ich návrhy zmlúv – na rozdiel od návrhu zmluvy VšZP – komora odporučila svojim členom podpísať.
“Chcem zdôrazniť, že našim záujmom je funkčný systém elektronického zdravotníctva so všetkými benefitmi, ktoré z neho vyplývajú pre pacienta a zdravotníckych pracovníkov. Zároveň verím, že rovnaký záujem má aj VšZP, s ktorou určite, tak ako v minulosti, nájdeme zhodu na detailoch tohto záujmu,” uzatvára prezident SLeK.
VšZP: Len dodržiavame zákon
Poisťovňa, naopak, tvrdí, že zákon dodržiava. Uvádza to v reakcii, ktorú portálu vZdravotnictve.sk poskytla jej hovorkyňa Jana Martanovičová.
„Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá je absolútnym zástancom a podporovateľom elektronizácie v zdravotníctve, ide len o dodržiavanie zákona,“ vyhlasuje VšZP.
Podľa poisťovne poslala lekárňam návrh zmluvy, ktorý je nielen v súlade s legislatívou, ale dokonca chráni lekárne, ak zistia, že elektronický recept nemá platný podpis predpisujúceho lekára. „Malo by byť aj v záujme lekárne, vydávať liek na taký predpis, ktorý je platný – veď nakoniec je to v záujme ochrany zdravia pacientov,“ odôvodňuje VšZP.
Ako ďalej zdôrazňuje, lekárňam posielala iba návrh zmluvy. „Vzápätí sme obdržali 6. júna niekoľko závažných pripomienok, ktoré sme v priebehu minulého týždňa vyhodnocovali. Nasledovať bude ďalšie rokovanie o podmienkach prijateľných pre oboch zmluvných partnerov,“ uzavrela poisťovňa.