Slovenské eZdravie je lídrom elektronizácie zdravotníctva v krajinách V4

Ehealth_spojenia.jpg
Foto: Pixabay.com
Síce naň doma nadávame, no podarilo sa ho dobre rozbehnúť.

Slovensko je lídrom v zavádzaní elektronického zdravotníctva v stredoeurópskom priestore. Potvrdila to Konferencia elektronizácia zdravotníctva v krajinách V4, ktorú zorganizovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v Bratislave.

Spomedzi krajín Visegrádskej štvorky sa v zavádzaní a rozvoji národných eHealth projektov urobil na Slovensku od spustenia ezdravia v roku 2018 výrazný pokrok.

Hoci my na Slovensku občas nadávame na naše elektronické zdravotníctvo, slovenské eZdravie je v skupine európskych lídrov a kolegovia z okolitých krajín nás úprimne obdivujú, ako sa ho podarilo za posledné dva roky naštartovať,“ uviedla hlavná odborníčka MZ pre všeobecné lekárstvo Jana Bendová.

Kable.jpg
Foto: Pixabay.com

Ako pripomenul riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš, vlani sprístupnili kľúčové funkcionality elektronického zdravotníctva pre lekárov aj pacientov. „Najmä eRecept a eVyšetrenie si získali obľubu medzi laickou a odbornou verejnosťou,“ povedal Blaškovitš.

Doteraz bolo u nás predpísaných vyše 69 miliónov eReceptov a zapísaných vyše 21 miliónov záznamov z vyšetrení.

Ako je to u susedov

V Českej republike sa eHealth systémy budovali na úrovni jednotlivých krajov. Pod tlakom regiónu Vysočina prijali v ČR národnú stratégiu eHealth a začali realizovať jednotlivé súvisiace projekty, ktoré momentálne prebiehajú.

Elektronické zdravotníctvo sa nasadzovalo regionálne aj v Poľsku. Na národnej úrovni sa budú regionálne eHealth systémy prepájať. Maďarsko má štruktúru národného eHealth veľmi podobnú Slovensku.

Ako uviedol na konferencii bývalý spolupredseda eHealth Network Clemens Auer z Rakúska, ich krajina po rokoch pilotných projektov rozhodla o zavedení elektronických receptov až teraz. Ako súčasť pilotnej fázy sa spustí v dvoch regiónoch od apríla 2020. S celoštátnym zavedením sa počíta do konca mája 2022.

Na konferencii sa okrem lídrov elektronizácie zdravotníctva z krajín V4 zúčastnili aj hostia z Fínska, Veľkej Británie a Portugalska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana BendováPeter Blaškovitš