Lekárov na Slovensku je nedostatok, tí z krajín EÚ o prácu u nás záujem nemajú, no podmienky príchodu lekárov z tretích krajín sú nevyhovujúce. Upozorňuje na to Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku v otvorenom liste ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej.
Súčasný systém akceptácie ich vzdelania a podpora ich integrácie je v žalostnom stave, píše asociácia. Na Slovensku podľa nej ostávajú už len tí, ktorí majú obrovskú trpezlivosť a nejakú emočnú väzbu na našu krajinu.
Na Slovensko treba prilákať zahraničných lekárov, hovorí ich asociácia
„Už len v susednej Českej republike je totiž systém priateľskejší, efektívnejší a jednoduchší, pričom tam takíto lekári aj zarobia viac,“ konštatujú lekári.
Chýbajú aj inovácie
Tento konzervativizmus je však veľkým problémom slovenského zdravotníctva. Platí to aj v oblasti inovácií a adaptovaní sa na nový spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti.
„Veľmi dobre chápeme, že štát nemá byť experimentátorom a skúšať nové veci,“ uisťuje asociácia. Aj malé riziko neúspechu je totiž priveľké v tak citlivej oblasti ako je zdravotníctvo. No bez zmien sa vša bude iba prehlbovať kríza sektoru. To bude mať dopad aj na samotných pacientov, ktorí už dnes pociťujú nedostatok lekárov, inovácií a aj podfinancovanie.
Financuje sa zdravotníctvo málo a zle?
Riešením pritom nie je len zvyšovanie objemu peňazí v systéme. Treba aj intenzívne využitie inovácií a existujúcej dobrej praxe aj z iných krajín, prestavenie procesov a snahu implementovať ich. „Rozumieme, že nemôžeme túto aktivitu očakávať od univerzitných nemocníc, keďže tie ledva kapacitne zvládajú plniť svoje základné funkcie,“ poznamenáva asociácia.
Navrhujú vytvoriť testovacie pracovisko
Je preto pripravená vytvoriť modelové, respektíve testovacie pracovisko MALnS, ktoré by bolo pilotným projektom, inkubátorom, referenčným a testovacím pracoviskom pre zavádzanie zmien a inovácií.
Modelové pracovisko by mohlo zároveň slúžiť ako prestupná stanica aj pre lekárov z tretích krajín, kde by mohli pod dohľadom skúsených odborníkov získavať slovenskú prax, zdokonaľovať sa v jazyku a pripravovať sa na skúšky potrebné pre nostrifikáciu ich diplomov.
V biomedicínskom výskume má Slovensko potenciál
Asociácia navrhuje ministerke stretnutie, kde by jej svoju víziu predstavili.