Rovnakú mzdu má 30-ročný lekár čerstvo po atestácii aj dvojatestovaný vedúci lekár oddelenia s 20-ročnou praxou v 45 rokoch. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
Atestovaný lekár má podľa zákona mzdu 2,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Ako uviedol Visolajský, realita je však taká, že táto mzda sa mu už naberaním skúseností, ani ďalším vzdelávaním či zvyšovaním zodpovednosti, nejako nemení.
Slovensko bojuje s nedostatkom lekárov, v zahraničí ich pracuje viac ako tisíc
To podľa neho vedie k tomu, že v slovenských nemocniciach dnes chýbajú skúsení najefektívnejší lekári.
„Čo v konečnom dôsledku prehlbuje exodus slovenských lekárov, pretože mladí lekári sa mnohokrát v nemocniciach nemajú už od koho učiť, preto radšej volia odchod zo Slovenska,“ upozornil predseda LOZ.
Odborári navrhovali diferenciáciu, nepochodili
Tento problém združenie podľa Visolajského riešilo v posledných rokoch aj s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR či implementačnou jednotkou Úradu vlády SR.
Navrhovali diferenciáciu platov lekárov nad minimálnu mzdu podľa rokov praxe, vzdelania a ďalších objektívnych parametrov.
„Žiaľ, naše argumenty a rokovania nepadli na úrodnú pôdu. A to je tiež jeden z dôvodov, prečo sme lekárom neodporučili podpisovať súhlasy na nadčasy nad limity, ktoré prikazuje zákon,“ uviedol.
Platy lekárov v nemocniciach sa od januára zvýšili o viac ako 6 %
Zvýšenie miezd, ktoré nastalo u nemocničných lekárov od 1. januára 2020, vyplýva zo zákona.
„Tento zákon vyrokovalo LOZ v roku 2011 s Vládou SR po výpovediach lekárov. V každom prípade som rád, že MZ SR oceňuje prácu LOZ v stabilizácii lekárov na Slovensku,“ uzavrel predseda združenia.