Lekári, pacienti a ich rodinní príslušníci na najväčšom maratóne v Európe poukázali na zákerné, no pri včasnom diagnostikovaní dobre liečiteľné ochorenie. Reč je o mnohopočetnom myelóme, čo je ojedinelý druh rakoviny kostnej drene.
Ako informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) Ladislava Šustová, myšlienka zaradiť do programu Medzinárodného maratónu mieru aj symbolický beh pre pacientov s mnohopočetným myelómom vznikla na Klinike hematológie a onkohematológie UNLP a LF UPJŠ v Košiciach pred štyrmi rokmi.
Keďže pacienti s mnohopočetným myelómom tvoria najväčšiu časť pacientov kliniky, lekári sa ich rozhodli týmto spôsobom podporiť a ukázať im, že na nich myslia.
Štvrtý ročník tohto symbolického behu, podporil osobnou účasťou, aktuálne najlepší tréner atletickej chôdze na svete, Matej Spišiak, ktorý má za sebou so svojím zverencom Matejom Tóthom mimoriadne vydarenú sezónu. Po zlate z Pekingu si domov z Ria de Janeiro odniesli len pred nedávnom suverénne zlatú olympijskú medailu.
Od troch do 59 rokov
Beh špeciálnej skupiny sa uskutočnil pod záštitou Univerzitnej nemocnice UNLP.
Na listinu účastníkov minimaratónu a polmaratónu sa tento rok zapísalo spolu 172 bežcov, prevažne amatérov, ktorí sa rozhodli už po štvrtýkrát netradičnou formou upozorniť na ochorenie mnohopočetný myelóm, na jeho potrebu včasného diagnostikovania.
Najstarší účastník symbolického behu uviedol pri registrácii vek 59 rokov, najmladší v sprievode svojich rodičov len 3 roky.
Už po štvrtýkrát absolvoval toto najväčšie atletické podujatie na Slovensku aj primár Kliniky hematológie a onkohematológie v Košiciach Tomáš Guman.
„Som veľmi štastný, že som mohol svojou účasťou podporiť hodnotný projekt, ktorým bojujeme za lepšiu informovanosť verejnosti ohľadom tohro chronického onkohematologického ochorenia,“ povedal.
Mnohopočetný myelóm
- zriedkavé ochorenie kostnej drene
- predstavuje zhruba 1 % všetkých rakovín
- podľa informácií Slovenskej myelómovej spoločnosti v súčasnosti týmto ochorením trpí 84 000 ľudí v Európe, pričom až 600 prípadov ochorenia pochádza zo Slovenska
- odborníci sa domnievajú, že toto číslo môže byť v skutočnosti oveľa vyššie
- na rozdiel od mnohých iných druhov rakoviny, nemá formu hrčky alebo nádoru
- myelómové bunky sa vytvárajú a šíria v rámci kostnej drene, preto je veľmi ťažké ho v rannom štádiu rozpoznať
- nie je liečiteľný, cieľom liečby je zabrániť rozvoju choroby, navodiť remisiu a zlepšiť kvalitu života
- obvykle ním trpia ľudia starší ako 60 rokov a postihuje viac mužov ako ženy
- najčastejšími symptómami a vedľajšími účinkami sú bolesť kostí, zlomeniny kostí, únava, opakované alebo pretrvávajúce infekcie, poškodenie obličiek a hyperkalcémia, čiže zvýšená hladina vápnika v krvi