Zo štúdie zverejnenej v magazíne JAMA Cardiology vyplýva, že jeden z piatich hospitalizovaných pacientov vo vážom stave má po nákaze problémy so srdcom bez ohľadu na to, či sa uňho objavia respiračné príznaky.
Dospelí prenášajú koronavírus častejšie ako deti. Dôvod sa ukrýva v nose
Silný zápal môže poškodiť srdce
Podľa Healthline.com lekári predpokladajú, že príčinou je zápal, ktorý infekcia novým koronavírusom spúšťa v tele, a ktorý zaťažuje kardiovaskulárny systém.
V organizme dochádza k tzv. cytokínovej búrke, ktorou sa telo bráni pred vírusom. Imunitná reakcia však môže byť natoľko silná, že pri nej dôjde aj k poškodeniu zdravých buniek, napríklad vo forme zápalu srdcového svalu.
Koronavírus cirkuloval v Taliansku už skôr, ako potvrdili prvý prípad domáceho prenosu nákazy
Vírus však zrejme dokáže kardiovaskulárny systém infikovať aj priamo prostredníctvom špeciálnych ACE2 receptorov, ktoré sa nachádzajú v bunkách krvných ciev.
Rizikové môžu byť aj lieky
Síce mali mnohí z vážne chorých pacientov s Covid-19 ochorenie postihujúce srdce a cievy už pred infekciou, no problémy sa objavili aj u niektorých zdravých pacientov v podobe tvorby krvných zrazenín, arytmie, mozgovej príhody alebo infarktu.
Vážne chorí pacienti s Covid-19 môžu aj po liečbe trpieť nepríjemnými následkami
Podľa štúdie zverejnenej v odbornom magazíne Journal of Emergency Medicine môže ochorenie Covid-19 vyústiť do trvalého poškodenia srdca. Orgán môžu u rizikových pacientov rovnako poškodiť experimentálne lieky, ako remdesivir či antimalarikum hydroxychlorochín.