Lekári dodnes nevedia jednoznačne vysvetliť, do akej miery koronavírus prenášajú asymptomatickí pacienti, teda takí, u ktorých síce test ukázal pozitivitu, ale nemajú žiadne príznaky ochorenia COVID-19.
Dovolenka, Covid-19 a zdravotné poistenie. Zisťovali sme, na čo treba myslieť pred cestou do zahraničia
Podľa Marie Van Kerkhoveovej, hlavnej odborníčky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na koronavírus, ide o nezodpovedanú otázku. Zatiaľ sa zdá, že ľudia bez príznakov chorobu prenášajú len zriedkavo, no lekári stále nemajú k dispozícii dostatok dôkazov, uvádza BBC.
Najinfekčnejší sú ľudia s príznakmi
Doterajšie dôkazy podľa nej naznačujú, že najinfekčnejší sú práve ľudia s prejavmi ochorenia, ktorí majú kašeľ či horúčku alebo iné typické symptómy. Zároveň platí, že ochorenie má dlhú inkubačnú dobu, počas ktorej môžu byť títo ľudia zdrojom nákazy pre okolie.
Nie je to len respiračný vírus. Podľa novej štúdie je Covid-19 cievne ochorenie
Výskumy šírenia ochorenia z viacerých krajín naznačujú, že asymptomatické prípady s menšou pravdepodobnosťou nakazia ľudí vo svojom okolí, no podľa výkonného riaditeľa programu WHO pre núdzové situácie Michaela Ryana k prenosu z asymptomatických pacientov určite dochádza, nie je však jasné, do akej miery, resp. ako často.
Rizikové je najmä kýchanie a kašľanie
Podla britského infektológa Babaka Javida z Cambridgeskej univerzity štúdie naznačujú, že ľudia bez príznakov prenášajú koronavírus len zriedkavo. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí majú len mierne príznaky a po čase ustúpia. Vírus však prenášať môžu, najmä v čase výskytu týchto príznakov alebo pred ich nástupom.
Identifikovali najjasnejší príznak koronavírusu. Mali ho až dve tretiny nakazených
Najrizikovejší sú podľa neho symptomatickí ľudia s vysokou vírusovou záťažou, pretože pri kýchaní či kašľaní sa pravdepodobnosť prenosu zvyšuje.