Konžská demokratická republika začala s očkovaním proti mpox v snahe spomaliť prepuknutie choroby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Congo Mpox Vaccination
Zdravotná sestra sa pripravuje na podanie vakcíny proti mpox v nemocnici v Gome v Konžskej demokratickej republike, v sobotu 5. októbra 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrady v Konžskej demokratickej republike odštartovali v sobotu očkovanie proti ochoreniu mpox. Udialo sa tak dva mesiace po prepuknutí choroby, ktorá sa z Konžskej DR rozšírila do niekoľkých ďalších afrických štátov a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila epidémiu v tejto krajine za „globálny núdzový stav„.

Do mesta Goma na východe krajiny v provincii Severné Kivu, kde sú nemocnice preťažené a snažia sa udržať pod kontrolou nový a možno infekčnejší variant mpox, poslala Európska únia a Spojené štáty 265-tisíc dávok vakcíny.

Konžská demokratická republika s približne 30-tisíc podozrivými prípadmi mpox a 859 úmrtiami predstavuje viac ako 80 % všetkých prípadov a 99 % všetkých úmrtí hlásených tento rok v Afrike. V najbližších dňoch dorazia do krajiny najmenej tri milióny dávok vakcíny pre deti, keďže práve u detí mladších ako 15 rokov zaznamenali väčšinu infekcií mpox a úmrtí.

Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedli, že tento rok zaznamenali v 16 krajinách kontinentu viac ako 34-tisíc podozrivých prípadov a 866 úmrtí. To predstavuje 200-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Mpox, tiež známy ako opičie kiahne, súvisí s kiahňami, ale zvyčajne spôsobuje miernejšie príznaky vrátane horúčky, bolesti hlavy a bolesti tela. V závažných prípadoch sa u ľudí môžu objaviť bolestivé vredy a pľuzgiere na tvári, hrudníku, rukách a genitáliách. Mpox sa zvyčajne šíri tesným kontaktom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CDC Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbEU Európska úniaSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)