Komora sestier vyzýva Druckera a Richtera na riešenie situácie v zariadeniach sociálnych služieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sestra
Foto: Thinkstock

AKTUALIZOVANÉ – Sestry pracujúce v zariadeniach sociálnych služieb trápi nielen nízke mzdové ohodnotenie, nízky počet personálu na počet klientov, ale aj zlé pracovné podmienky a vysoké pracovné vyťaženie.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ako aj ministra práce sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera na akútne riešenie neudržateľnej situácie v nezdravotníckych zariadeniach.

Ako priblížila komora v tlačovej správe, sestry pracujúce v zariadeniach sociálnych služieb trápi nielen nízke mzdové ohodnotenie, nízky počet personálu na počet klientov, ale aj zlé pracovné podmienky a vysoké pracovné vyťaženie.

Na vedenie SKSaPA sa pravidelne obracajú sestry z nezdravotníckych zariadení s prosbou o pomoc.

Problém v Nitrianskom Pravne

Najnovšie komoru kontaktovali zdravotníci z Centra sociálnych služieb Bôrik Nitrianske Pravno s výzvou k riešeniu ich situácie.

„V našom zariadení pracujú sestry s vysokoškolským vzdelaním, špecializáciou v danom odbore. Zvyšovanie kvalifikácie si vyžaduje zákon, ale už sa zabúda na finančné ohodnotenie. Odbornú činnosť zväčša vykonávajú sestry, nakoľko lekár do zariadenia chodí len dvakrát do týždňa v určené dni. Sestry robia okrem svojej odbornej práce aj prácu pomocného zdravotníckeho personálu, nakoľko je málo opatrovateliek na počet klientov,” uvádza sa vo výzve zdravotníckych pracovníkov CSS Bôrik Nitrianske Pravno.

Plat za ich prácu sa podľa nimi zverejnených informácií blíži k minimálnej mzde 435 eur.

„Priemerná mzda na Slovensku dosahuje odhadom 945 eur. Táto suma je pre nás vidina krásneho platu, ktorý nedosahujeme ani po 20-ročnej praxi s príplatkami. Tie sú buď smiešne nízke, alebo žiadne,” píše sa vo výzve s tým, že na oddelení so 46 klientmi, ktorí majú len psychiatrické diagnózy, je sestra sama s jednou opatrovateľkou za príplatok 30 eur.

Župa nepomohla

Sestry z okresu Prievidza sa už obrátili so žiadosťou o riešenie na vyšší územný celok Trenčín, kde si ich podľa komory posúvali medzi oddeleniami zdravotníctva a sociálnej sféry a nakoniec im povedali, že na zvyšovanie platov nie sú prostriedky, musia byť trpezlivé, možno nejaké odmeny dostanú raz za rok.

“Sme zo všetkého unavené, sklamané a hlavne demotivované. Nedostatok personálu, nízke mzdy, čím ďalej tým väčšie nároky na pracovné výkony, pribúda administratíva, klienti a príbuzní sú náročnejší… To všetko nás nesmierne zaťažuje,” konštatuje sa ďalej vo výzve zdravotníkov z CSS Bôrik Nitrianske Pravno.

„Nervozita a únava sa prejavuje aj na pracovných vzťahoch v kolektíve. Možno personálu je papierovo dostatok, ale viacero z nás je dlhodobých práceneschopných, pretože námaha sa odrazí na pohybovom aparáte, chrbtici a znovu je nás málo,” konštatuje sa ďalej vo výzve zdravotníkov z CSS Bôrik Nitrianske Pravno,“ píšu zdravotníci.

Lazorová: Situácia je neudržateľná

Podľa prezidentky SKSaPA Ivety Lazorovej je situácia v nezdravotníckych zariadeniach neudržateľná a vyžaduje si urýchlené riešenie.

„Dlhodobo v komore upozorňujeme kompetentných na nízke mzdové ohodnotenie, nízky počet personálu na počet klientov, zlé pracovné podmienky a vysoké pracovné vyťaženie všetkých sestier na Slovensku, vrátane sestier pracujúcich v centrách sociálnych služieb,“ konštatovala prezidentka.

Uvedené problémy v zariadeniach sociálnych služieb sa podľa nej týkajú dvoch rezortov a kompetentní by sa mali prestať vyhovárať na druhého. Za jeden stôl by si konečne mali sadnúť minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ako aj minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, aby sa dohodli na akútnom riešení neudržateľnej situácie v nezdravotníckych zariadeniach.

Chýbajú aj kompetencie

Na akútne riešenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych službách vyzvali aj účastníci XIV. Celoslovenskej konferencie sestier pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb s medzinárodnou účasťou, ktorá sa tento rok konala v Ružomberku.

Ako povedala organizátorka konferencie a viceprezidentka SKSaPA pre sestry pracujúce v nezdravotníckych zariadeniach Margita Kosturiková, v zariadeniach sociálnych služieb je čoraz zložitejšie starať sa o chronických pacientov aj preto, že sestra nemôže podať liek bez predchádzajúceho rozhodnutia lekára, ktorý do zariadenia často zájde v priemere raz za týždeň.

Sestra napríklad podľa platnej legislatívy nemôže bez písomnej ordinácie podať klientovi/pacientovi liek pri horúčke, od bolesti, na spanie, na močenie, či na vysoký tlak.

Telefonická konzultácia s lekárom napríklad na Lekárskej službe prvej pomoci (LSPP) nemá podľa Kosturikovej právny podklad, pretože sestra v prípade súdnych sporov v prípade poškodenia zdravia, ohrozenia života, resp. fatálnych následkov u klienta/pacienta v prípade telefonicky ordinovaného lieku nemá doklad o ordinovaní lieku lekárom.

Ministerstvo: Pracujeme na tom

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že ministerstvo si uvedomuje potrebu riešenia situácie a intenzívne pracuje na významnom zlepšení podmienok aj pre sestry pôsobiace v zariadeniach sociálnych služieb.

„Rezort zdravotníctva v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR postupne rieši problematiky, ktoré sa rezortne prelínajú. Zrealizovali sme viacero spoločných stretnutí, z toho dvakrát za účasti oboch rezortných ministrov, následne pracovné stretnutia na úrovni štátnych tajomníkov, riaditeľov sekcií a pracovných tímov,“ informovala.

Podľa Eliášovej v tomto roku našli zhodu a prijali opatrenia, ktoré zlepšia podmienky sestier v zariadeniach sociálnych služieb.

„Naším cieľom je, aby v zariadeniach sociálnych služieb bola klientom zabezpečená komplexná ošetrovateľská starostlivosť, so zameraním na prevenciu, aby sa ich zdravotný stav nezhoršoval a nebola potrebná následná hospitalizácia. Po novom nebudú určené výkony, ktoré sa preplácajú, bude sa paušálom hradiť ošetrovateľská starostlivosť,“ priblížila hovorkyňa.

Sestry budú môcť lieky predpisovať

Sestry s pokročilou praxou budú môcť od budúceho roka predpisovať lieky na utíšenie bolesti či zníženie teploty, takisto aj niektoré zdravotnícke pomôcky, zoznam bude presne definovaný, pôjde napríklad o podložky, plienky či náplasti.

„Týmto krokom chceme zjednodušiť systém poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti a predpokladáme aj efektívnejšie využívanie finančných zdrojov z verejného zdravotného poistenia,“ dodala Eliášová.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň v spolupráci s ministerstvom práce pracuje na novom zákone o dlhodobej zdravotnej starostlivosti. ktorý plánuje mať hotový už v budúcom roku. „Takisto napríklad štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zvýšila od júla ceny za výkony v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti,“ uzavrela Eliášová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek