Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) počítala s tým, že počet výpovedí nebude stabilný. Ako uviedla v rozhovore pre portál vZdravotnictve.sk prezidentka komory sestier Iveta Lazorová, bolo to tak aj v prípade lekárov, keď z 2 400 podaných výpovedí zostalo vo výpovediach 1 200 lekárov.
„Momentálne máme sedem nemocníc, v ktorých sestry podali výpovede. Rátali sme s tým, že nie všetky vydržia ten psychický nátlak,“ konštatovala Lazorová.
Podľa prezidentky však počty nie sú vždy dôležité, podstatné je, či dané zdravotnícke zariadenie bude alebo nebude vedieť poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Lazorová poznamenala, že v určitých krízových režimoch to bude možné, otázkou však je, dokedy bude môcť byť krízový režim a ako naň budú reagovať pacienti.
Sestry zvolili výpovede ako formu protestu proti prijatej novele zákona, ktorá rieši odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov. „Tým, že zdravotníci majú v zákone zákaz štrajku, nemáme inú legitímnu možnosť na to, aby sme vyvinuli tlak na predstaviteľov vlády. Myslíme si, že podstatou demokratického systému by malo byť to, že občan má právo na svoj názor a občan má právo aj sa slobodne rozhodnúť. Naše sestry sa slobodne rozhodli, že nebudú pracovať v týchto nemocniciach za takýchto podmienok,“ zdôvodnila Lazorová.
Ak sestry vydržia vo výpovediach, ministerstvo zdravotníctva bude musieť podľa prezidentky s komorou rokovať. Momentálne však rezort podľa Lazorovej robí všetko pre to, aby sestry sťahovali výpovede.
„Potom budú intenzívne pracovať na tom, aby zabezpečili chod nemocníc, to znamená, že budú hľadať nejaké možnosti krízovej existencie, akým spôsobom budú presúvať personál, pacientov. To ich čaká určite,“ dodala.
Lazorová upozorňuje, že sestry sťahujú výpovede po neštandardných postupoch vedení nemocníc. Zároveň pripomína riaditeľom nemocníc, že sestry dali mandát na zastupovanie komore a odborom pri podpisovaní výpovede. Sestra sama o sebe nemá podľa šéfky komory také vyjednávacie zručnosti a nemá ani toľko informácií ako čelní predstavitelia komory a odborov.
„Ďalší psychický nátlak je, že vidia na stránke nemocnice, že sa ponúka práca za úplne iných podmienok pre sestry, ktoré by tam prišli pracovať, čiže toto je takisto psychologický moment, ktorý vnímajú sestry dosť citlivo,“ povedala Lazorová. Ako formu nátlaku tiež označila, ak riaditeľ nemocnice zverejní na webe zariadenia poďakovanie sestrám, ktoré nepodali výpovede.
Na platy by bolo, keby sa nekradlo
V slovenskom zdravotníctve je podľa čelnej predstaviteľky sestier dostatok prostriedkov. Problémom je však korupcia. „Vidíte, ako sa kradnú onkologické lieky, ako sa rozkráda Všeobecná zdravotná poisťovňa. Keby sme išli do nemocníc a pozreli sa na to, ako majú pouzatvárané zmluvy s právnickými firmami, s dodávateľmi potravín… Tam je kolos ľudí, zdravotnícky materiál, dezinfekčné, čistiace prostriedky, tam sa točia neuveriteľné peniaze. Tam sú prilepení ľudia, ktorí z toho profitujú,“ poukázala Lazorová.
„Vidíme, ako sa hospodári a na druhej strane sa niekto tvári, že nie je na platy zdravotníkov. My peniaze tomu systému vlastne vyrábame, lebo kto iný? Lekári, sestry, zdravotnícki pracovníci. My, ktorí tie peniaze vyrábame, ich reálne nevieme z toho systému dostať,“ uzavrela.