Profesor Andrew Pollard, vedúci skupiny Oxford Vaccine Group, ktorá stojí za vývojom vakcíny Vaxzevria, tvrdí, že vzhľadom na rozšírenie Delta variantu vírusu SARS-CoV-2 nie je možné dosiahnuť takzvanú „imunitu stáda“.
Svoj názor podporený výsledkom štúdie publikovanej na stránkach Imperial College London predniesol aj poslancom dolnej snemovne britského parlamentu. Hlavným dôvodom je nedostatočná ochrana vakcíny Vaxzevria proti kmeňu Delta.
Európska lieková agentúra rozhodne, či bude potrebná tretia dávka vakcíny proti koronavírusu
Zo štúdie totiž vyplýva, že je účinná len na 49 percent. Napriek pomerne vysokému podielu zaočkovaných obyvateľov Spojeného kráľovstva tak nie je možné dosiahnuť taký stupeň ochrany, aby boli chránení aj neočkovaní jedinci.
Znepokojivá Delta
Vysoká infekčnosť a potenciálna schopnosť znižovať účinnosť vakcín proti ochoreniu COVID-19 je však v prípade Delta variantu niečím, čo znepokojuje odborníkov po celom svete.
Štúdia robená na 150-tisícoch Angličanov dokázala, že v tejto časti Spojeného kráľovstva je kmeň Delta dominantný. Tým sa znížila účinnosť vakcíny vyrobenej spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou pod 50 percent.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Práve táto hranica účinnosti očkovacích látok sa považuje za dostatočnú na zvládnutie pandémie, ako uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Väčšina Britov je zaočkovaná práve vakcínou Vaxzevria.
Úplné zastavenie
„Variant Delta tak bude stále infikovať aj tých ľudí, ktorí boli zaočkovaní. A to znamená, že nemáme nič, čo by dokázalo úplne zastaviť šírenie koronavírusu,“ uviedol na margo štúdie profesor Pollard.
Imunita stáda sa dá totiž dosiahnuť len tak, že časť populácie bude úplne imúnna voči infekcii. Tým ochráni aj tých, ktorí sa očkovať nemôžu. Vakcína Vaxzevria stále chráni pred závažným priebehom ochorenia, no to nestačí.
Ako bude vyzerať návrat žiakov do škôl? Odpovede ponúka americký Texas, počet hospitalizovaných detí rastie
Iní odborníci sa snažia vec vidieť v lepšom svetle. Aj keď zaočkovaní jedinci budú môcť vírus SARS-CoV-2 stále prenášať ďalej, existujú jasné dôkazy o tom, že prenášajú omnoho menej koronavírusu ako nezaočkovaní.
Zdravie pred imunitou
Spoločným cieľom sveta je primárne zabezpečiť zdravie ľudí. Preto samotná ochrana pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, následnou hospitalizáciou či dokonca smrťou má pred imunitou stáda prednosť.
Zároveň treba zobrať do úvahy aj fakt, že štúdia sa týkala špecifickej populácie v Spojenom kráľovstve, ktoré navyše očkovalo jednou z menej účinných vakcín. V iných krajinách môže byť situácia odlišná, ako uvádza portál Medical News Today.
Tretina Slovákov sa bojí očkovať zo strachu pred nežiaducimi účinkami. Všetky dlhodobé už poznáme, tvrdia vedci
Na Slovensku bolo vakcínou Vaxzevria zaočkovaných 418-tisíc ľudí, vakcínou Moderna takmer 235-tisíc ľudí, vakcínou Janssen cez 50-tisíc ľudí a vakcínou Sputnik V viac necelých 20-tisíc ľudí. Najúčinnejšiu vakcínu Comirnaty dostalo viac ako 1,5 milióna Slovákov.