Patríte k milovníkom kávy, bez ktorej si neviete predstaviť štart do nového dňa? Okrem energizujúcich účinkov je káva ako nápoj spojená s dlhým zoznamom zdravotných výhod, čo nám dáva o to väčší dôvod vychutnať si každý jej dúšok. Tu je celkom zaujímavý zoznam založený na dôkazoch, ktorý sa oplatí poznať.
Bojuje proti únave a dodáva energiu
Asi najznámejší a najviac využívaný prospešný účinok tohto lahodného nápoja je práve schopnosť kávy bojovať proti únave a zvyšovať hladinu energie. Je to preto, lebo obsahuje známy kofeín – stimulant centrálneho nervového systému. Táto látka blokuje receptory neurotransmiteru nazývaného adenozín, čo zvyšuje hladiny iných neurotransmiterov v mozgu, ktoré regulujú hladinu energie, vrátane dopamínu. Nedávna štúdia zistila, že konzumácia kofeínu predĺžila čas do vyčerpania počas cyklistického cvičenia o 12 % a výrazne znížila pocit únavy respondentov.
Káva podporuje zdravie mozgu a pomáha chrániť pred Alzheimerom
Hoci štúdie priniesli nejednoznačné výsledky, niektoré výskumy naznačujú, že tento obľúbený nápoj môže pomôcť chrániť pred určitými neurodegeneratívnymi ochoreniami , ako je napríklad Parkinsonova a Alzheimerova choroba.
Podľa jedného prehľadu trinástich štúdií mali ľudia, ktorí pravidelne konzumovali kofeín, výrazne nižšie riziko vzniku Parkinsonovej choroby. Navyše kofeín po čase dokázal spomaliť aj progresiu tohto závažného ochorenia.
Ďalší výskum realizovaný na vzorke 29 000 ľudí tiež odhalil, že čím viac kávy respondenti konzumovali, tým nižšie bolo u nich riziko Alzheimerovej choroby. Okrem toho sa preukázalo, že mierna konzumácia kávy môže byť spojená s nižším rizikom demencie a poklesu kognitívnych funkcií.
Vegetariánska a vegánska strava: 6 chýb, ktorým sa treba vyhnúť
Znižuje riziko vzniku depresie
Niektoré vedecké výskumy tvrdia, že pitie kávy môže znížiť riziko depresie. Konkrétne bola každá šálka kávy, ktorú ľudia denne vypili, spojená s o 8 % nižším rizikom depresie. Ďalšia štúdia zistila, že pitie aspoň štyroch šálok kávy denne súvisí s výrazne nižším rizikom depresie v porovnaní s pitím iba jednej šálky denne. Prekvapujúce výsledky prieskumu na vzorke 200 000 ľudí taktiež ukázali, že pravidelné pitie tohto obľúbeného nápoja môže byť dôvodom nižšieho rizika úmrtia v dôsledku samovraždy.
Káva, nápoj, ktorý predlžuje život
Káva môže predĺžiť náš život vďaka množstvu potencionálnych zdravotných výhod. Konkrétne jeden prehľad štyridsiatich štúdií dospel k záveru, že pitie dvoch až štyroch šálok kávy denne znižuje riziko úmrtia bez ohľadu na faktory, ako je váha, vek a konzumácia alkoholu. Okrem toho pitie aspoň jednej šálky tohto nápoja sa spája s nižším rizikom úmrtia na rakovinu. Napriek tomu je potrebný ešte ďalší výskum, ktorý by túto hypotézu potvrdil.
Káva môže prospieť zdraviu srdca
Dobrá správa pre milovníkov kávy – jej pitie môže podporovať zdravie srdca. Konkrétne konzumácia troch až piatich šálok denne podľa výsledkov nedávnej štúdie môže znížiť riziko srdcových chorôb až o 15 % a riziko infarktu až o 21 %. Na druhej strane však kofeín môže ovplyvniť hladinu krvného tlaku, preto v prípade hypertenzie treba kávu obmedziť.
Pomáha pri chudnutí
Ďalším preukázaným prospešným účinkom kávy je pomoc pri regulácii hmotnosti. Tento nápoj totiž môže podporiť zdravie čriev a zmeniť ukladanie tuku. Okrem toho jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí pijú jednu až dve šálky kávy denne, mali o 17 % vyššiu pravdepodobnosť, že dosiahnu odporúčanú úroveň fyzickej aktivity, v porovnaní s tými, ktorí vypili menej ako jednu šálku denne.
Môže súvisieť s nižším rizikom vzniku cukrovky
Možno málokto vie o priaznivých účinkoch kávy v súvislosti so znížením vzniku cukrovky 2. typu. Vedci si to vysvetľujú tým, že tento nápoj má schopnosť zachovať funkciu beta buniek v pankrease, ktoré sú zodpovedné za produkciu inzulínu na reguláciu hladiny cukru v krvi. Navyše je bohatý na antioxidanty, ktoré môžu ovplyvniť citlivosť na inzulín, zápaly a metabolizmus – všetky tieto skutočnosti sa podieľajú na vzniku cukrovky 2. typu.
Káva môže chrániť pred chorobami pečene
Káva podporuje tiež zdravie pečene. Napríklad štúdia z roku 2010 zistila, že pitie viac ako dvoch šálok denne môže znížiť výskyt zjazvenia pečene a rakoviny. Iný výskum ukazuje, že čím viac kávy ľudia vypili, tým nižšie je riziko úmrtia na chronické ochorenie pečene. Konkrétne konzumácia jednej šálky tohto nápoja denne znížila riziko o 15 %, zatiaľ čo pitie štyroch šálok denne sa spája so 71 % nižším rizikom.
Nie je káva ako káva
Ak chceme, aby nám káva priniesla všetky vyššie spomínané blahodarné účinky, nemali by sme podceniť jej kvalitu a zadovážiť si tieto drahocenné zrnká či kávovar od overeného experta na kávu.
A ako správne piť kávu?
Káva musí byť v prvom rade pripravená s láskou a treba si ju vychutnávať, ideálne s niekým blízkym. V rámci spoločnosti Julius Meinl zvykneme hovoriť, že sú to tie malé chvíle, ktoré nám robia deň krajším.
A presne tieto okamihy sa snažíme už vyše 160 rokov ľuďom spríjemňovať prémiovou kávou. Pretože na okamihoch záleží.