Nový variant koronavírusu omikron môže byť skutočne miernejší ako delta. Naznačujú to dve nové štúdie, ktoré uskutočnili britskí vedci.
Analýza vychádzala z PCR testov
Experti z Imperial College London v Anglicku skúmali riziká hospitalizácie v prípade nákazy variantom omikron.
Viac o téme: Koronavírus
Zistili, že ľudia infikovaní týmto variantom majú asi o 20 % nižšiu pravdepodobnosť, že budú musieť ísť do nemocnice, ako tí, ktorí sú nakazení delta variantom, a zároveň o 40 % menšiu pravdepodobnosť, že budú hospitalizovaní na jednu alebo viac nocí.
Celý svet sleduje Juhoafrickú republiku a ustupujúci omikron. Každá krajina je však iná, varuje odborníčka
Táto analýza vychádzala zo všetkých prípadov ochorenia COVID-19, ktoré v prvej polovici decembra zachytili PCR testy v Anglicku. Bolo to dovedna 56-tisíc prípadov variantu omikron a 269-tisíc prípadov variantu delta.
Omikron sa šíri rýchlejšie
Ďalšia samostatná štúdia vedcov z University of Edinburgh a ďalších odborníkov zo Škótska zasa naznačuje, že riziko hospitalizácie bolo o dve tretiny menšie pri omikrone ako pri delte.
Táto štúdia však poukázala na to, že takmer 24-tisíc prípadov variantu omikron v Škótsku bolo prevažne medzi mladšími dospelými od 20 do 39 rokov. U mladších ľudí je omnoho menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie závažný priebeh ochorenia COVID-19.
Aj údaje z Juhoafrickej republiky (JAR), kde tento variant prvý raz identifikovali, naznačujú, že omikron by mohol byť miernejší. Salim Abdool Karim, klinický epidemiológ infekčných chorôb v JAR, začiatkom tohto týždňa povedal, že počet hospitalizovaných bol v prípade variantu omikron omnoho nižší ako pri delte.
Vedci však zdôrazňujú, že je potrebné brať do úvahy i skutočnosť, že omikron sa šíri oveľa rýchlejšie ako delta a obrovské množstvo infekcií tak stále môže prevalcovať nemocnice.