Inovácie sú hnacou silou transformácie zdravotníctva, pričom ich cieľom je zlepšiť starostlivosť o pacientov, znižovať náklady a zatraktívniť pracovné prostredie pre lekárov a zdravotnícky personál.
Zhodli sa na tom odborníci na konferencii s názvom Dôležitosť inovácií v slovenskom zdravotníctve, ktorú vo štvrtok zorganizovala Americká obchodná komora SR s podporou partnerov pod záštitou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Podľa účastníkov konferencie sa treba zamerať najmä na inovatívny prístup v liečbe a diagnostike, rozvoj telemedicíny, zavádzanie virtuálnej reality do liečebných postupov, digitalizáciu a efektívnejšie využívanie a ochranu zdravotníckych dát.
Eurofondy ponúkajú skvelé príležitosti
Finančné prostriedky z európskych zdrojov ako je Plán obnovy a odolnosti, fond obnovy novej generácie Next Generation Európskej únie (EÚ), ako aj rozpočet EÚ na roky 2021 až 2027, ponúkajú jedinečné príležitosti na modernizáciu slovenského zdravotníctva.
Do zdravotníctva chce štát naliať 1,7 miliardy eur. Reformy na papieri vždy vyzerajú dobre, hovorí komora lekárov
„Oblasť zdravotníctva by mala byť jednou z kľúčových reforiem podporených z Plánu obnovy a odolnosti, pričom zavádzanie inovácií a zodpovedných digitálnych riešení by malo byť jeho neoddeliteľnou súčasťou,” myslí si štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ján Hargaš.
Zavádzanie inovácií má svoje medzery
Podľa nového štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR Róberta Babeľu posledné mesiace presne ukázali, kde malo zavádzanie inovácií v zdravotníckom sektore medzery a ktoré kroky boli v minulých rokoch vynechané.
„Nepripravenosť celého sektoru na telemedicínu či elektronickú komunikáciu s pacientom, ale aj s ostatnými subjektami, raketovo akcelerovalo procesy na ministerstve zdravotníctva. Pravdou však je, že inovácie v zdravotníctve nie sú len o elektronizácii vo vzťahu k pacientom. Nemej dôležité sú kroky ako legislatívne zmeny napríklad v oblasti liekovej politiky, kde okrem nových inovatívnych liekov či zdravotníckych pomôcok chce Slovensko ostať krajinou, kde sa oplatí robiť klinické výskumné projekty častokrát s prelomovými inovatívnymi technológiami,” uviedol Babeľa.
Systém zdravotnej starostlivosti potrebuje zmenu, kľúčoví hráči vidia riešenie v reforme a fonde obnovy
K inovatívnejším prístupom pomôže najmä zmena nazerania a nastavenia verejného obstarávania, pri ktorom by sa nemali inštitúcie orientovať iba na cenu, ale zamerať sa aj na hodnotu vrátane kritérií kvality starostlivosti a nákladov na výsledky.