Nová vlna inhalovania výživových doplnkov, takzvaný wellness vaping využíva princíp e-cigariet na zahrievanie nenikotínových látok, vrátane vitamínov, najčastejšie B12 a C. Spoločnosti, ktoré ich uvádzajú na trh, tvrdia, že podporujú spánok, pomáhajú pri sústredení či dokonca schudnutí.
Chýbajú však štúdie a testy o bezpečnosti inhalácie týchto látok. Vo svojom stanovisku k wellness vapingu to uvádza Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť (SPFS) a upozorňuje na výskyt akútneho poškodenia pľúc u užívateľov e-cigariet.
Pre dospelých fajčiarov
Ako píše SPFS, elektronické cigarety sú striktne určené dospelým fajčiarom ako pomôcka pri odvykaní od cigariet.
Vedci našli súvislosť medzi elektronickými cigaretami a funkciami mozgu. Pre fajčiarov nemajú dobré správy
„Existujú štúdie a odborné vyjadrenia významných regulačných autorít, že e-cigarety znižujú riziko plynúce z užívania nikotínu, pretože neobsahujú oxid uhoľnatý a decht,“ odôvodňuje SPFS. Upozorňuje, že v prípade nenikotínových inhalátorov s výživovými doplnkami takéto posudky nie sú.
Cielenie na mladé dievčatá
Marketing wellness vapovania podľa stanoviska SPFS smeruje na mladistvých. „V prípade prezentácie cez účastníčky súťaže Miss Universe je zjavné, že cieľovou skupinou sú mladé dievčatá,“ upozorňuje SPFS s tým, že ľahko sa môže stať, že mladí ľudí od vapovania vitamínov ľahko prejdú na vapovanie s nikotínom.
Marketingová společnosť VitaVape, ktorá sa zúčastnila so svojimi produktmi Miss Universe, pre agentúru SITA napísala, že jej nie je známe, aby v súvislosti s užívaním ich produktov vznikali zdravotné riziká. „Doposiaľ sme nezaznamenali jediný prípad zdravotných obtiaží v súvislosti s užitím produktov VitaVape. Rešpektujeme, že na užívanie akýchkoľvek produktov môžu existovať rôzne názory,“ doplnili zástupcovia spoločnosti. Zdôraznili, že vitamínové produkty neobsahujú nikotín.