Analytik Martin Vlachynský upozornil, že je dôležité, aby centrálne plánovanie nezadusilo možnosť súťažiť o pacienta.
Najťažšou fázou premeny nemocníc, teda stratifikácie bude jej zavedenie do reálneho života. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenský analýz INESS Martin Vlachynský. “Už teraz je jasné, že v niektorých prípadoch bude odpor veľký, napríklad žilinská vs. martinská nemocnica,” informoval.
Analytik tiež upozornil, že je dôležité, aby centrálne plánovanie nezadusilo možnosť súťažiť o pacienta.
“Inými slovami, aby nemali zabuchnuté brány tí poskytovatelia, ktorí sú schopní poskytnúť kvalitu a inovácie, ale nespĺňajú predstavu plánovača,” uviedol Vlachynský.
Rast kvality aj ušetrené peniaze
Podľa neho by výsledkom premeny nemocníc mohla byť o niečo vyššia kvalita zdravotnej starostlivosti aj ušetrené peniaze, ktoré sa budú môcť využiť v inej oblasti.
“Chválim stratifikáciu ako ojedinelý počin štátu urobiť v slovenskom zdravotníctve niečo viac, ako len hodiť na problém kôpku peňazí vtedy, keď najviac zabolí a dostane sa na televízne obrazovky,” konštatoval.
Odmietli Zajacovu víziu, ničím ju nenahradili
Vlachynský tiež pripomenul, že vlády Smeru odmietli Zajacovu víziu zdravotníctva spred 15 rokov. Podľa nej mali o spokojnosť pacienta súťažiť slobodní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti aj poisťovne. Štát mal len určovať nároky pacientov štandardy starostlivosti a dozerať na poriadok.
„Táto vízia však nebola nahradená ničím. Stratifikácia nemôže vyriešiť to, že sa neustále tvorí nesúlad medzi výdavkami a príjmami (najmä v nemocniciach), že nikto nevlastní „spokojnosť pacienta“ a starostlivosť je fragmentovaná a že o kapitálových investíciách sa rozhoduje politicky, často podľa približujúcich sa volieb,” dodal.
Projekt stratifikácie označuje ministerstvo zdravotníctva ako Zdravú zmenu. Tá má podľa informácií zverejnených na stránke rezortu priniesť kvalitnejšiu a bezpečnejšiu zdravotnú starostlivosť pre pacienta, nižší počet opakovaných operácií a hospitalizácií či zlepšenie dostupnosti nemocníc. Výsledkom zmien, ktorých časový horizont je rozpočítaný na 11 rokov, by malo byť aj zavedenie novej typológie nemocníc. V nich bude pacientom garantovaná zdravotná starostlivosť v jasne určenom rozsahu. Nemocnice budú rozdelené na lokálne, regionálne a národné.