Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) víta postupné odstraňovanie bariér pre vstup generických a biosimilárnych liekov na trh a ich intenzívnejšie využívanie na Slovensku. Reagoval tak na novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorá je v parlamente.
Novela s odporúčanými zmenami
Ako povedal riaditeľ inštitútu Dušan Zachar, potenciál pre dosiahnutie úspor vo verejných zdrojoch rádovo v desiatkach miliónov eur ročne tu je, ak by sme na Slovensku viac využívali generiká a biosimiláry.
Slováci výrazne zvýšili spotrebu liekov, najviac sme kupovali liečivá na problémy s dýchacími cestami
„Tento potenciál potvrdzujú aj viaceré medzinárodné porovnania, v ktorých Slovensko síce patrí k štátom OECD a EÚ s nadpriemerným, avšak dlhodobo klesajúcim alebo stagnujúcim podielom spotreby generických liekov vo finančnom aj množstevnom vyjadrení. Podiel predaných biosimilárnych liekov síce stúpa, ale v medzinárodnom porovnaní zostáva podpriemerný,“ uvádza Zachar.
Návrat regulácie pred rok 2018
V aktuálne prerokúvanej novele sú podľa neho zapracované aj zmeny, ktoré odporúčali v ich októbrovej analýze. „Spomeniem napríklad úpravu legislatívy v tom smere, že pre účely povinnej zrážky z ceny by vstup nového balenia k už zaradenému generickému alebo biosimilárnemu lieku nemal byť už považovaný ako vstup nového lieku na trh,“ pokračoval Zachar.
Minulý rok sa vyzbieralo viac ako 190 ton nespotrebovaných liekov, najviac odpadu bolo v lekárňach Bratislavského kraja
Ďalšou pozitívnou zmenou je podľa neho návrh na zrušenie výnimky z tzv. fixného doplatku poistenca, teda stavu, kedy mohol pri niektorých liekoch klesnúť doplatok pre pacienta na nulu, ale úhrada zdravotnej poisťovne zostala nezmenená, pri liekoch, pri ktorých existuje na trhu, resp. v referenčnej skupine iný generický alebo biosimilárny liek.
Do tretice by podľa Zachara bolo významným odstránením bariéry pre vstup lacnejších generických a biosimilárnych liekov na náš trh, ak by poslanci zmenili pravidlo tzv. trojprahového vstupu pre tieto lieky a vrátili reguláciu pred rok 2018.
Verejný záujem
Vtedy platil na Slovensku len jednoprahový vstup, čiže podmienka povinného zníženia ceny, ak chcel na trh vstúpiť po originálnom lieku prvý generický či biosimilárny liek.
V súčasnosti totižto na Slovensku platí povinnosť stanovenej zrážky ceny aj pri vstupe druhého a tretieho generického alebo biosimilárneho lieku. Vo verejnom záujme je podľa Zachara podporovať čo najrýchlejší vstup generických a biosimilárnych liekov na náš trh a ich intenzívnejšie využívanie v prospech zvyšovania konkurenčného tlaku a cenovej súťaže naprieč sektorom.
„To potom v konečnom dôsledku povedie k zníženiu cien a úsporám verejných zdrojov. Vďaka tomu je možné zlepšiť finančnú udržateľnosť zdravotníctva a zároveň aj dostupnosť rôznych liekov a liečby pre pacientov, je možné liečiť viac pacientov a kvalitnejšie alebo financovať ďalšie priority v zdravotníctve,“ uzavrel Zachar.