Zoznam symptómov, ktoré spôsobuje ochorenie COVID-19, je pomerne veľký. Medzi najčastejšie sa objavujúce patria horúčka, kašeľ a strata chuti alebo čuchu. Zdá sa však, že pre variant Delta, respektíve indický variant, to neplatí.
Nová štúdia profesora Tima Spectora, epidemiológa z King’s College v Londýne, ukazuje, že pre mutáciu, ktorá ešte pred mesiacom v Indii dokázala nakaziť viac ako 350-tisíc ľudí denne, sú typické úplne iné príznaky, než na aké sme v Európe zvyknutí.
Veľká Británia upozorňuje na nákazu variantom delta, pripomína skôr zlú chrípku
Najčastejšie hlásenými symptómami ľudí infikovaných indickým variantom sú bolesť hlavy, boľavé hrdlo a nádcha. Horúčka je stále dosť bežná, no strata čuchu a chuti sa už neobjavujú v top 10 najčastejších príznakov.
Silná nádcha
Spector na základe údajov o symptómoch nakazených Britov zistil, že mladší ľudia prežívajú COVID-19 „skôr ako silnú nádchu“, čo je však riskantné, nakoľko tak nepredpokladajú, že sú nakazení vysoko infekčným vírusom SARS-CoV-2 a šíria vírus ďalej.
Na svojej sociálnej sieti tiež upozorňuje na to, že „za pár dní budeme mať najvyššiu úroveň (pozn. nových prípadov ochorenia COVID-19) v Európe“, čo znamená, že indický variant sa v Európe čoskoro úplne udomácni.
Odborníci varujú pred silnou chrípkovou sezónou. Nezáujem o očkovanie či nedostatok vakcín môžu byť problémom
Variant Delta je pritom považovaný za hyperinfekčný a pravdepodobne závažnejší. Je dvakrát infekčnejší ako jeho príbuzní a dvakrát vyššia je aj pravdepodobnosť, že bude musieť byť nakazený človek hospitalizovaný v nemocnici, ako uvádza portál IFL Science.
Sluch, žalúdok aj gangréna
Indický variant sa podľa britského denníka The Guardian už stihol rozšíriť do 74 krajín sveta, vrátane Slovenska. Jeden prípad potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ešte v polovici mája tohto roka.
Nedávno sa variant Delta stal najdominantnejším kmeňom Spojeného kráľovstva. V Spojených štátoch má na svedomí už šesť percent všetkých infekcií. Je príčinou aj mnohých ďalších novovzniknutých ohnísk.
Slovenská vakcína proti COVID-19 by nám mohla zabezpečiť sebestačnosť, recept ponúka Kuba
Ako informovali The New York Times tento víkend, variant Delta nedávno zasiahol aj juhovýchodnú Čínu. Tamojší lekári si takisto všimli, že tento konkrétny kmeň koronavírusu je oveľa nebezpečnejší a prejavuje sa inak.
V krajine, odkiaľ variant Delta pochádza, lekári momentálne hlásia u pacientov s diagnostikovaným ochorením COVID-19 príznaky, ako sú strata sluchu, ťažké žalúdočné problémy a krvné zrazeniny vedúce ku gangréne.
Rezistentný voči liečbe
Akoby to nestačilo, indické úrady v pondelok ohlásili, že variant Delta ďalej zmutoval a vytvoril variant „Delta plus“, ako uvádza portál IndiaToday. Ten má mať ešte jednu „schopnosť“ navyše.
Indický variant koronavírusu je až o 60 percent nákazlivejší ako britský, riešením je len úplné očkovanie
„Počiatočné údaje naznačujú, že variant Delta plus vykazuje známky rezistencie proti liečbe monoklonálnymi protilátkami,“ píše sa v článku. Túto liečbu ochorenia COVID-19 pritom iba nedávno povolili indické regulačné orgány.
Vedci však tvrdia, že momentálne ešte neexistuje dôvod na obavy, pretože prevalencia tohto nového variantu je v Indii stále nízka.