Kombinácia liečby a vzdelávania je vynikajúca, no zabezpečiť ideálny komfort pre detských pacientov je tiež mimoriadne náročné. Povedal to poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), ktorý dnes navštívil Špecializovaný liečebný ústav Marína v Kováčovej, kde sa liečia deti vo veku od 6 mesiacov po 18 rokov.
Špecializácia liečebne
Niektoré z detí majú pri sebe aj rodičovský sprievod. Informuje v tlačovej správe Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Keďže liečba detských pacientov v ústave trvá približne jeden až tri mesiace, súčasťou zariadenia je aj materská a základná škola.
Ambulancie poplatky nezavedú, vláda pomôže sektoru sumou 283 miliónov eur
Špecializovaný liečebný ústav Marína sa prioritne venuje detským pacientom po ťažkých úrazoch, ale poskytuje liečbu aj dospelým pacientom s neurologickými či ortopedickými problémami.
Zdravie a vzdelanie
V ústave sa deti nielen liečia, ale aj vzdelávajú, takže zo školského vyučovania nič nevymeškajú. „Chcem preto oceniť tak prácu zdravotníkov, ako aj pedagogických pracovníkov,“ povedal poverený predseda vlády, ktorý si pozrel aj inovatívnu liečbu pomocou hyperbarickej komory, ktorú ústav otvoril v tomto roku.
Najvyšší kontrolný úrad upozorňuje na nedostatky v zdravotníctve, ministerstvo vraj zlyháva v každej z oblastí
Komora pomáha pacientom napríklad pri zlepšovaní prekrvenia tkanív a orgánov, zlepšuje látkovú výmenu, regeneruje mozgové bunky, ale je určená aj pre pacientov s trieštivými poraneniami končatín, chronickým zápalom kostí a pod. V ústave sa ročne lieči približne 1 000 detských pacientov a 1 200 dospelých. Okolo 500 pacientov navštevuje špecializovaný ústav ambulantne.