Ambulancie poplatky nezavedú, vláda pomôže sektoru sumou 283 miliónov eur

VLÁDA: Pomoc ambulanciám s cenami energií
Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie o pomoci ambulanciám s cenami energií po stretnutí zo zástupcami ambulantného sektoru na Úrade vlády SR. Bratislava 25. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 27. januára 18:15

Vláda pomôže ambulantnému sektoru sumou 283 miliónov eur. Po piatkovom rokovaní predstaviteľov Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva financií SR a zástupcov ambulantného sektora to na tlačovej besede uviedol dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).

Táto suma sa podľa neho rovnomerne rozloží medzi všeobecných lekárov a špecialistov. Vláda sa podľa Hegera s predstaviteľmi ambulantného sektora dohodla na tom, že ambulancie podpíšu so zdravotnými poisťovňami nové zmluvy na jeden rok a ambulantní lekári nezavedú poplatky.

Kompromisné riešenie

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) poukázal na to, že rezort zdravotníctva a ambulantný sektor čakajú ešte v pondelok rokovania s Ministerstvom hospodárstva SR.

Na týchto rokovaniach by sa malo nájsť riešenie na to, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie. Zmluvy na jeden rok by mali podľa neho ambulancie so zdravotnými poisťovňami podpísať do konca tohto mesiaca.

„Súhlasili sme s kompromisným riešením, hoci naša pôvodná predstava bola iná,” vyjadrila sa prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová. Upozornila na to, že na ambulancie sa nevzťahuje žiadna z aktuálnych schém pomoci.

„Keďže náklady nám neúmerne rastú, dali sme si ako podmienku, že budeme mať možnosť vypovedať zmluvy s okamžitou platnosťou v prípade, že naše náklady neočakávane narastú a nebude pre nás možné ďalej udržať prevádzku ambulancií,“ zdôraznila.

Dostupná zdravotná starostlivosť

Upozornila tiež na to, že ambulantní lekári častokrát ordinujú v prenajatých priestoroch, a preto si nevedia skontrolovať spotrebu energií.

„S navrhovanými financiami sme súhlasili iba za podmienok, že sa nájde spôsob, ako ambulancie uchrániť pred nárastom cien energií, pretože by to viedlo k ich zatváraniu, na čo by doplatili pacienti, čo my nechceme,” uzavrela Orosová.

„Dokázali sme zachovať dostupnú zdravotnú starostlivosť, ale nenašli sme žiadne prostriedky na rozvoj,“ povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Upozornil na to, že ambulantný sektor od vlády žiadal 320 miliónov eur, avšak dostane len niečo cez 280 miliónov eur. „To je skutočne minimálna suma, ktorá dokáže zabezpečiť, aby bola dostupná zdravotná starostlivosť pre našich občanov,” dodal.

Poriadok v poplatkoch

Aj napriek tomu, že bolo ohlásené dofinancovanie ambulancií, viaceré ambulancie už podľa Oskara Dvořáka zo strany Progresívne Slovensko poplatky zaviedli a nie je vylúčené, že sa objavia ďalšie.

„Nejde o poplatky za nadštandardy, ale o poplatky obmedzujúce prístup k základnej starostlivosti, ktoré využívajú deravý zákon. Sme svedkami rôznych poplatkov za internet, manažment pacienta, vstup do budovy a iné absurdnosti. Požadujeme preto od vlády, aby predstavila plán, ako legislatívne urobiť poriadok v poplatkoch, ktoré sú už dnes požadované od pacientov v ambulanciách,“ uviedol Dvořák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJaroslava OrosováMarián ŠóthOskar DvořákVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyMF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRPS Progresívne SlovenskoZAP Zväz ambulantných poskytovateľov