Zariadenie má sídliť v budove bývalej základnej umeleckej školy na Koháryho námestí
Fiľakovo úspešne prešlo prvým kolom výzvy na vytvorenie denného stacionára pre seniorov a imobilných s kapacitou desať osôb.
V priebehu marca preto predloží žiadosť o nenávratný finančný príspevok približne 373-tisíc eur v rámci operačného programu IROP.
Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová, výsledky žiadosti by mali byť známe koncom leta.
Samospráva už v roku 2017 avizovala záujem zriadiť denný stacionár pre seniorov a imobilných klientov v časti budovy bývalej ZUŠ na Koháryho námestí.
V najbližších týždňoch sa preto zapojí do výzvy cez IROP, v rámci ktorej bude požadovať dotáciu okolo 373-tisíc eur. Celkový rozpočet projektu predstavuje približne 393-tisíc eur.
Pokojová aj hygienická zóna
Ako priblížila vedúca referátu stratégie a rozvoja mesta Erika Anderková, dotáciu chce mesto využiť na nákup materiálno-technického zabezpečenia a rekonštrukciu priestorov.
„Vo vnútri objektu vznikne spoločenská miestnosť, zázemie kuchynky na výdaj jedál, sklady a miestnosť kancelárie pre vedúcu prevádzky. Pokojovú zónu stacionára vytvoria dve oddychové miestnosti. Priestory budú sprístupnené spoločnou chodbou,“ opísala Anderková.
Na chodbu bude nadväzovať aj hygienická zóna s kúpeľňami. „Budú oddelene pre mužov, ženy, imobilných klientov a pre zamestnancov. Chýbať nebudú ani šatne, všetky miestnosti budú mať riadne vetranie,“ dodala.
Vstup do zariadenia bude z južnej strany, z ktorej sa vybuduje aj nový prístupový chodník.
Projekt zároveň ráta aj so znížením energetickej náročnosti budovy. „Zateplený bude obvodový plášť, strecha, strop i podlahy a vymenia sa všetky okná a dvere. Budova dostane novú elektroinštaláciu a sanitnú inštaláciu, nové ústredné vykurovanie a vetranie s rekuperáciou tepla,“ doplnila vedúca.
Projekt odľahčí opatrovateľskú službu
Prevádzkovateľom stacionára má byť nezisková organizácia Nezábudka, ktorá v meste prevádzkuje aj domov sociálnych služieb.
Podľa riaditeľky Márie Velikej ide v stacionári o ambulantnú službu, ktorá pre klientov nepredstavuje taký stres, ako pri umiestnení do pobytového zariadenia.
„Klient ostáva v svojom prirodzenom prostredí, v rodine alebo vo svojom byte, a iba počas dňa je v stacionári, kde je oňho postarané. Rodina môže pokojne odísť do práce a venovať sa svojim povinnostiam. V prípade osamelo žijúcich osôb pobyt v stacionári znamená vytrhnutie zo samoty, trávenie času v prítomnosti známych, ale aj poskytnutie jedla a možnosti základnej hygieny,“ vysvetlila riaditeľka.
„Stacionár pre nás bude znamenať odľahčenie opatrovateľskej služby, pretože sa jeden zamestnanec bude môcť starať o viac osôb počas celého dňa,“ objasnila Veliká.
Ako dodala, poskytujú tiež prepravnú službu, takže klientov budú môcť do stacionára a naspäť domov aj voziť autom. „Tiež im budeme zabezpečovať stravovanie z našej jedálne,“ uzavrela riaditeľka.