Oblasť farmakoterapie si nenašla miesto v programovom vyhlásení vlády. Pre agentúru SITA to uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. Verí však, že viaceré formulácie vo vládnom programe počítajú aj s uplatnením farmaceutov, aj keď ich dokument priamo nespomína.
Od marca budúceho roka sa má umožniť internetový výdaj liekov prostredníctvom mobilnej aplikácie
Okrem mnohých ďalších kritérií je podľa šéfa SLeK dôležitá implementácia zahraničných skúseností bez potreby zdĺhavého politického obhajovania, ako napríklad očkovanie v lekárňach.
Oblasť farmakoterapie
„Nie je prekvapením, že oblasť farmakoterapie, kľúčového spôsobu výkonu zdravotnej starostlivosti, ktorý spotrebuje približne 30 percent zdrojov, si opäť raz nenašla miesto v programovom vyhlásení vlády. Očakávať, že sa v ňom spomenie povolanie farmaceuta, výkon jeho kompetencií, využitie vedomostí a zručností v prospech kvality života pacientov, či spravodlivé financovanie, by už po doterajších skúsenostiach vyžadovalo silnú fantáziu,“ zdôraznil Sukeľ.
Komunikácia s odborníkmi je potrebná
Prezident SLeK verí, že programové vyhlásenie počíta aj s uplatnením farmaceutov a že jeho súčasťou bude napríklad zreálnenie ceny liekov či financovanie farmaceutických výkonov. Podľa neho treba klásť dôraz aj na využívanie skríningových informácií získaných pri realizácii vyšetrení rôznych parametrov v lekárňach.
Prečo je na Slovensku nedostatok liekov? Lekárnici za tým vidia aj ich vývoz a vysoké cenové rozdiely
Dôležité sú aj kontinuálne sledovanie a vyhodnocovanie potenciálne nevhodných liečiv, optimalizácia nemocničnej farmakoterapie a kontinuálny monitoring liekov s cieľom identifikovať riziká ich nedostupnosti. V neposlednom rade je podľa neho potrebná intenzívna komunikácia s odbornými spoločnosťami a profesijnou samosprávou.
Témou je aj očkovanie v lekárňach
Slovenská lekárnická komora dlhodobo pracuje na témach, ktoré sú problémové a dlhodobo neriešené. Medzi ne patrí očkovanie v lekárňach, nedostupnosť liekov, štandardné kompetencie farmaceutov, kvalita farmakoterapie, liekové interakcie, štandardizácia farmaceutických výkonov a mnohé iné.
Vláda si stanovila priority, týmito bodmi chce zlepšiť slovenské zdravotníctvo
„Nikoho tieto výsledky nezaujímajú,“ povedal prezident SLeK.
To, akým spôsobom sa na Slovensku pristupuje k profesii farmaceuta, je podľa neho v úplnom rozpore so strategickými dokumentmi Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej únie.