- aktualizované 14. apríla, 16:43
Európska únia (EÚ) plánuje značne predĺžiť kontrakt na vakcíny proti koronavírusu s konzorciom Pfizer/BioNTech. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu oznámila, že s konzorciom začínajú rokovania o nákupe 1,8 miliardy dávok jeho vakcíny do roku 2023.
Von der Leyenová vyjadrila dôveru v technológiu využívanú pri vývoji danej vakcíny. „Potrebujeme sa sústrediť na technológie, ktoré sa osvedčili,“ uviedla.
Brusel chce vakcíny využívajúce mRNA technológiu
Naopak, v budúcom roku nemusí Európska komisia predĺžiť kontrakty na vakcíny proti koronavírusu so spoločnosťami AstraZeneca a Johnson & Johnson (J&J). Informoval o tom britský The Telegraph s odvolaním sa na taliansky denník La Stampa, ktorý citoval zdroj z tamojšieho ministerstva zdravotníctva.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
„Európska komisia po dohode s vedúcimi predstaviteľmi mnohých krajín EÚ rozhodla, že zmluvy so spoločnosťami, ktoré vyrábajú vakcíny na báze vírusového vektora, platné pre aktuálny rok, nebudú po uplynutí ich platnosti predĺžené,“ uviedlo periodikum z Apeninského polostrova.
Taktiež dodalo, že Brusel by sa radšej zameral na také vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktoré využívajú technológiu mRNA, ako sú Pfizer/BioNTech a Moderna.
Očkovanie v Európe naberá rýchlosť
Pfizer/BioNTech plánuje v druhom kvartáli poskytnúť EÚ dodatočných 50 miliónov kusov navyše k 200 miliónom dávok už určeným pre blok. Európska komisia má v súčasnosti portfólio 2,3 miliardy dávok vakcín od šiestich spoločností a rokuje o ďalších zmluvách.
Slovensko má podľa Naďa pripravenú ďalšiu dodávku Sputnika, Rusi vyzvali na prevzatie vakcín
Predsedníčka EK tiež počas stredajšieho brífingu oznámila, že očkovanie v Európe naberá na rýchlosti a členské štáty do včera dostali už viac ako 126 miliónov dávok vakcín. EÚ pritom už prekonala míľnik 100 miliónov vakcinácií, z čoho viac ako štvrtina sú podané druhé dávky vakcín. Plne zaočkovaných je tak viac ako 27 miliónov obyvateľov EÚ.