Epidémia osýpok v Michalovciach neustáva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcina
Prvá fáza klinických testov vakcíny proti HIV priniesla fantastické výsledky. Foto: Thinkstock

Epidémia osýpok, aká je v súčasnosti v Košickom kraji, nebola na Slovensku posledných 20 rokov. Informoval o tom na svojej webstránke Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Toto vysoko nákazlivé infekčné ochorenie trápi aj viacero iných európskych krajín, a to v oveľa vyššom počte. Najvyšší výskyt v tomto roku hlási Rumunsko (viac ako 2 700 prípadov), Francúzsko (takmer 2 200 prípadov), Grécko (takmer 2 000 prípadov) či Taliansko (vyše 800 prípadov).

Na Slovensko však osýpky prišli z Veľkej Británie. Začali sa šíriť začiatkom mája v obci Drahňov prostredníctvom troch chorých občanov Slovenskej republiky, ktorí pricestovali z Veľkej Británie. Išlo o importované prípady tohto ochorenia, ostatné prípady osýpok sú v epidemiologickej súvislosti, čiže ďalší ľudia sa nakazili od troch pôvodných pacientov.

Problémová komunita aj zaočkovanosť

Šírenie  prípadov osýpok v Košickom kraji i napriek vykonávaným protiepidemickým opatreniam pokračuje.

Podľa ÚVZ to možno pripisovať tomu, že ide o osoby žijúce v problémovej komunite v nízkych hygienických podmienkach bývania, ktoré nie sú dostatočne zodpovedné, aby dodržiavali protiepidemiologické opatrenia.

Ďalším problémom je pokles úrovne zaočkovanosti proti osýpkam nielen na úrovni krajov, ale aj na úrovni okresov, resp. obvodov.

Osýpky

Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa ľahko šíri medzi neočkovanými osobami. Príznaky sa objavia zvyčajne 10 až 12 dní po nakazení sa, spočiatku pripomínajú prechladnutie s nádchou, kašľom a horúčkou. Pacient má začervenané oči precitlivené na svetlo. Ako ochorenie postupuje, zvyčajne na 3. až 7 .deň môže horúčka vystúpiť na 39 – 41 st. C a zjaví sa červená vyrážka, ktorá pretrváva 4 až 7 dní. Závažnosť osýpok spočíva najmä v komplikáciách, ako sú zápaly priedušiek a pľúc, zápal priedušiek a pľúc, zápal mozgu a zápal ucha, prípadne môže dôjsť aj k úmrtiu. (Zdroj: RÚVZ Michalovce)

Choroby nezmiznú, len čakajú

Laická verejnosť si podľa ÚVZ často môže myslieť, že ak sa ochorenie na Slovensku dlho nevyskytuje, očkovanie proti nemu je zbytočné.

Epidemiológovia však upozorňujú, že pokles zaočkovanosti pod odporúčanú úroveň znamená nedostatočnú kolektívnu ochranu populácie, čím nemožno vylúčiť návrat a šírenie infekčných ochorení, ktoré sa na Slovensku nevyskytovali vôbec alebo iba ojedinele.

Zaočkovanosť detí v rámci pravidelného povinného očkovania v SR začala klesať približne od roku 2010.

95-percentná hranica zaočkovanosti, potrebná na zabezpečenie kolektívnej ochrany populácie proti osýpkam, nebola dosiahnutá v rámci základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke k 31. 8. 2017 v ročníkoch narodenia 2011 až 2015 v niektorých krajoch. Na okresnej úrovni hranicu 95% v zaočkovanosti nedosiahlo 36 okresov Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR