Dojčenie má podľa odborníkov nezastupiteľnú úlohu vo vývoji novorodencov a rovnako aj v zdraví žien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dojčenie, materstvo, dieťa, kojenec, matka
Veľa žien nedokáže dojčiť kvôli tomu, že narúšame prirodzený pôrodný proces. Foto: ilustračné, Thinkstockphotos
Tento článok pre vás načítala AI.

Svetový týždeň dojčenia, ktorý sa koná od 1. do 7. augusta, každoročne pripomína význam dojčenia. Materské mlieko je unikátna kombinácia živín prispôsobených potrebám novorodencov, obsahuje protilátky, ktoré chránia dieťa pred infekciami a podporujú jeho imunitný systém.

„Dojčenie je základom blízkeho vzťahu medzi matkou a dieťaťom a má mnoho blahodarných účinkov aj pre matky, ako je napríklad znižovanie rizika rakoviny prsníka a vaječníkov,“ uviedla Ľubomíra Karoľová z Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Prechodné materské mlieko

Kolostrum, ktoré sa tvorí už koncom tehotenstva, obsahuje veľké množstvo imunoglobulínov a nazýva sa aj „prvým očkovaním“ pre svoje vysoké množstvo protilátok. Prechodné materské mlieko, tvorené po pôrode, má vysoký obsah laktózy a tukov, ktoré sú potrebné pre dieťa po narodení.

Do dvoch týždňov po pôrode prechádza do zrelého materského mlieka. Matky však môžu pri dojčení čeliť rôznym prekážkam, ako sú bolesť bradaviek, nedostatok mlieka alebo nepravidelné prisatie dieťaťa. Karoľová poukazuje na dôležitosť vzájomného kontaktu matky a dieťaťa a prispôsobenia dojčenia potrebám dieťaťa.

Unikátna kombinácia živín v materskom mlieku

„Správne prisatie dieťaťa zabezpečuje nielen efektívne kŕmenie, ale aj prevenciu bolesti,“ dodáva Karoľová. Dojčenie má nezastupiteľnú úlohu vo vývoji novorodencov, ako aj v zdraví žien.

Jeho význam pripomína Svetový týždeň dojčenia, ktorému každoročne patrí úvod augusta. Dojčenie nie je len prirodzenou a ideálnou formou výživy, ale tiež základom blízkeho vzťahu medzi matkou a dieťaťom.

Prevencia chronických ochorení

Znižuje tiež riziko syndrómu náhleho úmrtia. Rovnako tak pomáha v prevencii mnohých chronických ochorení v neskoršom veku, ako sú obezita, diabetes či alergie.

„Okrem toho vykazuje aj blahodarné účinky na materské zdravie. V mnohých štúdiách sa uvádza, že dojčenie u žien znižuje riziko rakoviny prsníka a vaječníkov a pomáha pri sťahovaní maternice po pôrode “ uviedla vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca Ľubomíra Karoľová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomíra Karoľová
Firmy a inštitúcie Nemocnica Košice - Šaca