Odhaduje sa, že desiatky tisíc pacientov, ktorí prekonali COVID-19, trpí príznakmi ochorenia dlhodobo. Aj keď na mnoho ich otázok už lekári odpovede našli, stále nie je jasné, čo presne môže človek s pozitívnym testom na koronavírus v najbližších mesiacoch očakávať.
Bezpríznakových pacientov s COVID-19 je zrejme oveľa menej, ako sme si mysleli. Sú aj menej infekční?
Problém sa pritom netýka iba tých, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia, ale aj mladých a predtým zdravých ľudí, ktorí hospitalizáciu nepotrebovali. Príznaky choroby však po niekoľkých mesiac pociťujú stále, aj keď už podľa testov nie sú infekční.
Niekoľkomesačné príznaky
Medzi najčastejšie príznaky, ktoré „bývalí“ pacienti s COVID-19 pociťujú, patrí extrémna únava až mozgová hmla, teda chronický únavový syndróm. Tiež dýchavičnosť, ktorá často znemožňuje aj úplne bežné denné činnosti.
Doterajší výskum naznačuje, že najmenej 10 až 20 percent pacientov, ktorí prekonali COVID-19, má dlhodobé príznaky. Potvrdil to aj prieskum v Spojenom kráľovstve, z ktorého vyplynulo, že viac ako 10 percent pacientov má príznaky pretrvávajúce tri a viac mesiacov.
Prelomový výskum: COVID-19 je pre mozog toxický, podobne ako HIV
Američan Patrick Varnes trpel dýchavičnosťou, únavou a bolesťami hlavy aj šesť mesiacov od diagnostikovania ochorenia COVID-19. Tento 41-ročný muž z Atlanty hovorí, že vyskúšal takmer 30 rôznych doplnkov, akupunktúru aj steroidy, aby sa vyliečil.
Skúsenosti na Slovensku
Predtým Varnes chodieval päťkrát do týždňa do fitness centra, venoval sa náročnému tréningovému programu CrossFit. Teraz nezvládne robiť viac, ako ísť na prechádzku. „Každým dňom lapám po dychu viac,“ tvrdí Varnes.
Podobné zážitky majú aj Slováci, ktorí si ochorenie COVID-19 vyskúšali na vlastnej koži. O dlhodobých príznakoch porozprávali ešte v októbri tohto roka vo videu na sociálnej sieti v rámci projektu Polície Slovenskej republiky.
Klinické skúšanie
Farmaceutické spoločnosti preto skúšajú experimentálne lieky pôvodne určené na liečbu iných chorôb, v súvislosti s dlhodobou liečbou pacientov s COVID-19. Americká Správa potravín a liečiv (FDA) už podľa časopisu The Wall Street Journal eviduje žiadosti o klinické testy.
Jedným z týchto experimentálnych liekov je Leronlimab. Ide o monoklonálnu protilátku podávanú injekčne, ktorá bola vyvinutá ako liek proti HIV. Nikdy však nebola úradmi schválená.
Komplexný výskum o deťoch a COVID-19: Školy by sa mohli stať primárnym zdrojom prenosu
Spoločnosť, ktorá liek vyvinula, nedávno začala testovať dobrovoľníkov, teda pacientov s ťažkým, ale aj stredne závažným a miernym priebehom ochorenia COVID-19. Títo dobrovoľníci zatiaľ nehlásili významné vedľajšie účinky.
Expertimentálne lieky
Biotechnologická spoločnosť so sídlom v Miami sa zase zameriava na testovanie Zofinu, experimentálneho lieku pôvodne slúžiacemu na liečbu chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). Zofin bol navrhnutý najmä s cieľom zlepšenia funkcie regenerácie pľúc.
Preto ju už otestovali u 18 pacientov s ochorením COVID-19, čo za veľmi prísnych podmienok schválila aj FDA. Pri tomto lieku takisto zatiaľ neboli hlásené žiadne významné vedľajšie účinky.
Výskum objasnil súvis ochorenia COVID-19 so stratou sluchu
O niečo úspešnejšia na ceste k definitívnemu schváleniu lieku je americká spoločnosť so sídlom v Bostone, kde testujú experimentálny LYT-100. Ide o protizápalový liek zameraný na liečbu zjazvenia na pľúcach, ktorý už sa nachádza v druhej fáze klinického skúšania.
Tabletky aj infúzie
LYT-100 podali dokopy 168 pacientom, ktorí sú najmenej mesiac po hospitalizácii, ale stále majú ťažkosti s dýchaním a ktorých pľúcne snímky dokazujú trvajúce príznaky choroby vo forme spomínaných jaziev.
Liek sa užíva dvakrát denne vo forme tablety, jej očakávanými vedľajšími účinkami sú gastrointestinálne problémy, ako sú nadúvanie a nevoľnosť. Väčšina pacientov by však mala byť schopná podstúpiť liečbu bez problémov.
Ako lockdown vplýva na zdravie ľudí. Viac holdujú alkoholu, ukázala štúdia
Presviedčať úrady sa darí aj biotechnologickej spoločnosti na Floride. Nedávno získala súhlas s rozšírením už prebiehajúcej klinickej štúdie, v rámci ktorej lieči pacientov experimentálnym antivírusovým liekom Ampligen podávaným vo forme infúzie.
Okrem pacientov s príznakmi podobnými chronickej únave tak môže testovať aj pacientov s COVID-19. Ampligen je zatiaľ všeobecne dobre tolerovaný, pričom činkuje tak, že aktivuje a zlepšuje prirodzený ľudský imunitný systém, preto by mohol mať do budúcna široké využitie.