- aktualizované 16. januára 17:04
Novým koronavírusom, ktorý je zrejme príčinou šírenia neznámeho zápalu pľúc v Číne, sa nakazil už aj jeden človek v Japonsku.
Ako vo štvrtok informovalo japonské ministerstvo zdravotníctva a sociálnych vecí, vírus objavili u muža so zápalom pľúc, ktorý sa začiatkom januára vrátil z čínskeho Wu-chanu, odkiaľ sa spomínané ochorenie v decembri rozšírilo.
Štyri dni v nemocnici
Pacient dostal 3. januára, ešte počas pobytu vo Wu-chane, horúčku a začal kašľať. Do Japonska sa vrátil 6. januára. Na štyri dni ho hospitalizovali, keďže symptómy naďalej pretrvávali a röntgenové snímky ukazovali známky zápalu pľúc.
Zápal pľúc v Číne zrejme spôsobil nový typ koronavírusu, možné prípady už hlási aj Hongkong
V utorok muž podstúpil testy, ktoré u neho odhalili rovnaký koronavírus, ktorý našli aj u ďalších pacientov so zmieneným záhadným zápalom pľúc. Muža už z nemocnice prepustili domov, keďže sa jeho stav zlepšil.
Muža identifikovali len ako tridsiatnika z prefektúry Kanagawa. Tlačová agentúra Kyodo News informovala, že je to Číňan. Jeho rodina ani zdravotníci, ktorí ho ošetrovali, sa od neho nenakazili.
Podozrivý trh nenavštívil, no bol v kontakte s niekým chorým
Podľa Eidžiho Hinošitu z oddelenia infekčných chorôb japonského ministerstva zdravotníctva pacient povedal úradom, že nenavštívil rybí trh, ktorý sa so šírením ochorenia spája, No na mieste, kde býval, bol v „úzkom kontakte“ s najmenej jednou osobou, ktorá mala príznaky zápalu pľúc.
Jeho aktivity v Číne a ľudí, s ktorými bol v kontakte, už prešetrujú predstavitelia z ministerstva.
Chystáte sa do Číny? Pozor na nový vírus zápalu pľúc
Úrady vo Wu-chane cez víkend informovali, že registrujú 41 prípadov zápalu pľúc spôsobeného novým koronavírusom. Jeden človek – 61-ročný muž – v dôsledku toho zomrel. Jeden prípad nákazy diagnostikovali už aj v Thajsku. Svetová zdravotnícka organizácia ochorenie konzultuje s thajskými a čínskymi zdravotníckymi úradmi.
Nemeckí vedci vyvinuli test na nový koronavírus
Výskumníci v Nemecku medzitým vyvinuli prvý diagnostický test na čínsky koronavírus. Laboratóriá budú vďaka nemu môcť spoľahlivo vírus diagnostikovať „vo veľmi krátkom čase“. Pre agentúru The Associated Press to uviedol šéf Virologického ústavu berlínskej nemocnice Charité Christian Drosten, ktorého tím stojí za vznikom testu.
Svetová zdravotnícka organizácia podľa Drostena sprístupní protokoly testu. Laboratóriá si môžu objednať od nemeckého tímu molekulu na porovnanie vzoriek pacientov s pozitívnou kontrolou.
„Začali sme dostávať objednávky a začíname posielať molekulu,“ vyjadril sa Drosten.
Diagnostika bude prístupnejšia aj menším laboratóriám
Dosiaľ boli lekári schopní vykonať iba všeobecný vírusový test a následne sekvenovať a interpretovať genóm, vysvetlil Drosten. Veľké, dobre vybavené verejné laboratóriá to sú schopné urobiť, ale menšie by s tým mali problém.
Zápal pľúc v Číne zrejme spôsobil nový typ koronavírusu, možné prípady už hlási aj Hongkong
„Viac sa obávame o laboratóriá v krajinách, kde nie je také jednoduché prepravovať vzorky, nie je dobre vyškolený personál, alebo tam existuje veľký počet pacientov, ktorých treba testovať,“ vyjadril sa odborník odkazujúc na epidémiu syndrómu akútneho respiračného zlyhania (SARS), ktorá zabila v rokoch 2002 a 2003 stovky ľudí.
Drosten, ktorý bol jedným z objaviteľov SARS, upozornil, že oba vírusy sú si tak veľmi príbuzné, že laboratóriá, ktoré majú v zásobe kontrolné vzorky pre SARS, ich môžu použiť na diagnostiku nového vírusu. Skrátia tak čas potrebný na vytvorenie funkčného testu.